سوالات متداول

با این بخش از وب سایت ماسک نانو پاک همراه باشید تا به سوالات متداول شما پاسخ دهیم. اگر سوالات شما در این بخش دیده نمی شود، شما می توانید سوال خود را در بخش دیدگاه های همین صفحه برای ما ارسال کنید تا کارشناس های ماسک های تنفسی در اسرع وقت به شما پاسخ دهند.

ماسک N99 چه تفاوتی با ماسک N95 دارد؟

احتمالا بار ها کلمه ماسک N95 را شنیده اید. شاید حتی به تازگی با ماسک N99 نیز آشنا شده باشید؟ اگر هم به این صفحه مراجعه کرده اید، پس این موضوع جزو سوالات متداول شما است. اما تفاوت این دو ماسک در چیست ؟ و کاربرد هر کدام از این ماسک ها در کجاست؟
در حقیقت طبق استاندارد NIOSH امریکا ماسک های تاشو و یا ماسک های کاسه ای به سه دسته N95 , N99 و N100 تقسیم می شوند در توضیح این تقسیم بندی به اختصار می توان گفت که عدد بعد از N نشان دهنده درصد بازده فیلتراسیون ماسک است .

ماسک سه لایه(پرستاری) یا ماسک سوپاپ دار ؟ کدام یک بهتر است؟

ماسک های سه لایه یا ماسک های پرستاری به دلیل طراحی نا مناسب به خوبی روی صورت فیت نمی شوند و از اطراف ماسک هوای آلوده به راحتی نشت می کند.

ماسک سوپاپ دار علاوه بر طراحی بهتر و فیت شدن روی صورت از لایه های فیلتر متفاوتی برای جلوگیری از ورود آلاینده ها ساخته شده است و همچنین با داشتن دریچه بازدم یا سوپاپ به راحتی تنفس کمک می کند.

ماسک نانو چه مزیتی دارد؟

اغلب ذرات آلاینده هوا ابعادی بین 0.5 تا 2.5 میکرون دارند که فقط با فیلتر های نانو الیاف با ظرافت بین 0.1 تا 0.5 میکرون قابل به فیلتر کردن هستند.ماسک نانو یا ماسک نانو الیاف به دلیل دارا بودن لایه نانو الیاف علاوه بر لایه های فیلتر دیگر توانایی فیلتر کردن اکثر ذرات معلق آلاینده هوا را داراست.

 
تفاوت ماسک سوپاپ دار و ماسک فیلتردار چیست؟

ماسک سوپاپ دار به ماسک های سبک و رایج کاسه ای و تاشو گفته می شود که برای استفاده روزانه در محیط شهری و یا محیط های صنعتی با درصد آلاینده های مشخص استفاده می شود.

ماسک فیلتردار عموما به ماسک های نیم صورت یا تمام صورت بزرگ و سنگین گفته می شود که فیلتر قابل تعویض دارند و در محیط های صنعتی با درصد آلودگی بسیار بالا و کشنده استفاده می شود.

چه مدت می توان از یک ماسک سوپاپ دار استفاده کرد؟

یکی از رایج ترین سوالات متداول که درباره ماسک تنفسی پرسیده می شود، درباره زمان مجاز برای استفاده از هر ماسک است. مدت زمان استفاده از ماسک به فاکتور های زیادی از جمله میزان آلاینده های محیط ، میزان فعالیت فرد ، حجم تنفس فرد ، نوع ماسک مورد مصرف و … بستگی دارد.

اگر چه طبق استاندارد های جهانی ماسک های کاسه ای و تاشوی سوپاپ دار برای یک بار استفاده طراحی و تولید می شوند. اما بنا به عرف رایج از این ماسک ها بیش از چند بار استفاده می شود. درصورت استفاده مجدد از ماسک باید به موارد هشدار دهنده از جمله کثیفی ظاهری ماسک ، استشمام بوی نامطبوع و یا احساس سختی تنفس (تنگی نفس) توجه کرده و ماسک را تعویض نمود.

بهترین ماسک تنفسی برای آلودگی هوا کدام است؟

طبق آمار سازمان محیط زیست بالای 80 % از آلودگی هوای کلان شهر ها در ایران ناشی از احتراق ناقص سوخت می باشد و احتراق ناقص سوخت ذرات معلق با ابعاد زیر 2.5 میکرون تولید می کند. اغلب ماسک های رایج از روش اسپان باند و ملت بلون تولید می شوند. بسیاری از این ذرات به دلیل قطر بسیار ریز از این فیلتر ها عبور می کنند.

نسل جدید ماسک های تنفسی ماسک های نانو الیاف هستند. این ماسک ها منافذی کمتر از 300 نانو متر یا به عبارتی 0.3 میکرون دارد. نانو الیاف می تواند 99 % آلاینده های هوا را فیلتر کند. بنابراین با توجه به نوع آلودگی هوای کشور بهترین ماسک تنفسی برای آلودگی هوای ایران ماسک تنفسی نانو الیاف است.