ماسک تنفسی چیست ؟

ماسک تنفسی یک پوشش آزاد و راحت است، که به شکل حفاظ فیزیکی مقابل دهان و بینی قرار می‌گیرد. اولین و مهم ترین وظیفه ماسک تنفسی محافظت از شما در مقابل تنفس آلاینده ها است. در واقع می توان گفت که ماسک تنفسی یکی از انواع روش های محافظتی است که از شما در برابر ذرات گرد و غبار، فیوم ها، گازها، سموم شیمیایی و سایر آلاینده ها محافظت می کند. با استفاده از ماسک تنفسی مناسب، به مقدار زیادی از ابتلا به بیماری های شغلی و تنفسی پیشگیری می کنید.  برای مثال از استفاده های عمومی ماسک تنفسی می توان به کاربرد آن در آلودگی هوا اشاره کرد. با استفاده از این وسیله در هنگام آلودگی هوا می توانیم از ابتلا به بسیاری از بیماری های قلبی و ریوی پیشگیری کنیم. از انواع این وسیله می توان به ماسک N95 ، ماسک N99 ، ماسک FFP2 و ماسک FFP3 اشاره کرد. از ماسک تنفسی در مصارف صنعتی نیز استفاده می شود. برای مثال برای کاهش میزان مسمومیت با گرد و غبار چوب، سیمان، مواد شیمیایی و… از ماسک های تنفسی استفاده می کنند. از این نوع ماسک ها در محیط های پزشکی و درمانی نیز استفاده می شود. برای مثال به تازگی پزشکان و کادر درمانی از ماسک N95 برای پیشگیری از سرایت بیماری های واگیردار استفاده کردند. آن ها همچنین در بحران ویروس کرونا ، از ماسک N95 و ماسک N99 برای پیشگیری از انتقال قطرات حاوی ویروس و همچنین پیشگیری از انتقال بزاق دهان بیماران به افراد دیگر استفاده کردند.

 

استانداردهای فیلتر های ماسک تنفسی

استانداردهای آمریکا (مانند N95 و غیره)

در آمریکا، از سال 2011 ، موسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی دسته بندی های زیر را برای ماسک های فیلتردار در نظر گرفته است:

دسته بندیچه زمانی از این نوع ماسک استفاده کنیم؟
Nزمانی که در هوا روغنی وجود ندارد.
Rدر محیط روغن موجود است، اما فقط برای یک شیفت کاری یا 8 ساعت استفاده مداوم کارایی دارد. توجه داشته باشید که استفاده مجدد برای شیفت های بعدی یا بیش از 8 ساعت توصیه نمی شود.
Pدر محیط روغن موجود است، اما برای دانستن مدت زمان استفاده از ماسک تنفسی به دستورالعمل های تولیدکننده ماسک مراجعه کنید.
مقاومت در برابر روغنرتبه بندیتوضیحات
در برابر روغن مقاوم نیستN95حداقل 95٪ از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند
N99حداقل 99٪ از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند
N100حداقل 99.97٪ از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند
مقاوم در برابر روغنR95حداقل 95٪ از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند
R99حداقل 99٪ از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند
R100حداقل 99.97٪ از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند
ضد روغنP95حداقل 95٪ از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند
P99حداقل 99٪ از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند
P100حداقل 99.97٪ از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند


استانداردهای اروپا (مانند FFP2 و غیره)

طبق استاندارد اروپایی EN 143 ، استاندارد “P” برای ذراتی در نظر گرفته می شود که می توانند به ماسک بچسبند. همچنین طبق استاندارد اروپایی EN 149 ، استاندارد FFP برای ماسک هایی در نظر گرفته می شود که تماما از فیلتر ساخته شده اند و فقط چند بخش کوچک آن از جنس فیلتر نیست.

دسته بندی ماسکنوع فیلترمیزان نفوذ فیلتر (با جریان هوای 95 لیتر در دقیقه)میزان نشتی
FFP1ماسکحداقل 80٪ از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کندکمتر از 22%
FFP2حداقل 94٪ از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کندکمتر از 8%
FFP3حداقل 99٪ از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کندکمتر از 2%
P1متصل شوندهحداقل 80٪ از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کندنامشخص
P2حداقل 94٪ از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند
P3حداقل 99.95٪ از ذرات موجود در هوا را فیلتر می کند

هر دو استاندارد EN143 و EN149 میزان نفوذپذیری فیلتر ماسک ها را طی یک آزمایش یکسان انجام می دهند. این آزمایش به این صورت است که ابتدا به مدت 24 ساعت هر کدام از فیلترها را در دمای 70 درجه سانتی گراد و -30 درجه سانتی گراد نگهداری می کنند و سپس به کمک کلرید سدیم خشک و آئروسل های روغن پارافین میزان نفوذ پذیری را اندازه می گیرند. برای این استانداردها آزمایش های مقاومت مکانیکی، مقاومت تنفسی و میزان گرفتگی نیز انجام می شود. استاندارد EN 149 آزمایش میزان نشتی از شکاف بین ماسک و صورت را نیز انجام می دهد. به این صورت که 10 نفر ماسک را می پوشند و هر کدام از این 10 نفر، 5 تمرین ورزشی را انجام می دهند. طبق این استاندارد، میانگین میزان نشتی هیچیک از 8 نفر نباید بیشتر از اعداد فوق (اعداد جدول بالا) باشد.

استانداردهای دیگر (مانند KN95 و غیره)

در سراسر دنیا دیگر استانداردهای ماسک تنفسی معمولا نزدیک به استانداردهای آمریکا و اروپا است. برای فیلتر کردن ذرات غیر روغنی (مانند ذرات ناشی از آتش سوزی، آلودگی هوای PM 2.5 ، فوران های آتشفشانی یا ذرات معلق بیولوژیکی مانند ویروس ها) ماسک هایی که در زیر لیست شده اند، معادل استاندارد ماسک N95 آمریکایی و ماسک FFP2 اروپایی است:

 • ماسک KN95 چینی: این ماسک های تنفسی مدل های KN و KP با فیلتراسیون های 95 ، 99 و 100 دارند.
 • ماسک P2 استرالیایی / نیوزلندی که مشابه استانداردهای اروپایی است.
 • ماسک درجه یک کره ای که به آن ماسک KF94 نیز می گویند. سایر ماسک های کره ای مشابه استاندارد اروپایی به ماسک های KF80 ، KF94 و KF99 تقسیم بندی شده اند.
 • ماسک DS ژاپنی که دو زیر مجموعه به نام ماسک DS2 و ماسک RS2 دارد. حروف D نشان می دهد که ماسک یکبار مصرف است و حرف R نشان می دهد که ماسک قابل تعویض است.
 • ماسک N95 مکزیکی
 • ماسک PFF2 برزیلی
 

 

 

عبارات و اصطلاحات رایج در مورد ماسک تنفسی

ماسک تنفسی

ماسک تنفسی وسیله ای است که جلوی دهان و بینی را می پوشاند و به کمک فیلترها یا کارتریج ها، هوا را از آلاینده ها تصفیه می کند. این عمل تصفیه کردن قبل از استنشاق هوا توسط مصرف کننده انجام می شود.

ماسک تنفسی در مدل های مختلفی تولید می شود که معروف ترین آن ها عبارتند از: ماسک تنفسی عمومی، ماسک تنفسی صنعتی، ماسک های تمام صورت، ماسک های نیمه صورت و … ماسک تنفسی می تواند دارای لایه های مختلفی از فیلترهای تصفیه هوا، سوپاپ بازدم، گیره بینی، کش یا بند نگهدارنده و… باشد.

ماسک تنفسی استاندارد

در سراسر جهان موسسات مختلفی هستند که به ماسک های تنفسی استانداردهای مختلفی ارائه می کنند. برای مثال در آمریکا، موسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی (NIOSH) یا به طور مشترک توسط اداره ایمنی و بهداشت معدن (MSHA) این استانداردها ارائه می شود.

در ایران نیز دانشکده پزشکی دانشگاه تهران، مسئول تست و آزمایش های مربوط به ماسک های تنفسی است. ماسک هایی که از این موسسات بتوانند گواهی های مربوطه را کسب کنند، به عنوان ماسک تنفسی استاندارد شناخته می شوند.

میزان کارایی یا فیلتراسیون ماسک تنفسی

بر اساس ساختار ماسک تنفسی و لایه ها و تکنولوژی هایی که در هر ماسک استفاده شده است، آن ماسک می تواند میزان مشخصی از ذرات و آلاینده های معلق در هوا را تصفیه کند. این میزان از فیلتر کردن آلاینده ها را به عنوان میزان کارایی یا میزان فیلتراسیون ماسک تنفسی می شناسیم. هرچه میزان فیلتراسیون ماسک تنفسی بالاتر باشد، آن ماسک محافظت بیشتری از ریه های ما انجام می دهد.

فیلتر

لایه‌های مختلفی از پارچه‌های مخصوص است که در ماسک‌های تنفسی برای از بین بردن ذرات جامد یا مایعِ هوا قبل از ورود به سیستم تنفسی استفاده می‌شود. در ایران بسیار می‌شنویم که از عبارت “ماسک فیلتردار” به اشتباه به جای عبارت “ماسک سوپاپ‌دار” استفاده می‌کنند. اما همانطور که یاد گرفتیم، فیلتر در واقع همان لایه پارچه‌ای از ماسک است؛ نه سوپاپ (یا همان قطعه پلاستیکی روی ماسک).

 

آلاینده

دسته‌بندی‌های مختلفی برای ماسک فیلتردار ساخته شده است. تفاوت این دسته‌بندی‌ها در توانایی فیلترها در تصفیه کردن یک یا چند نوع از آلاینده‌ها است. سه نوع کلی از فیلتر وجود دارد که با نام های N ، P و R دسته‌بندی می‌شوند. این حروف معمولا به همراه یک عدد استفاده می شوند که آن عدد نشان دهنده توانایی ماسک فیلتردار در تصفیه آلاینده‌ها است. در ادامه همین مقاله به معرفی هریک از این دسته بندی ها می پردازیم.

 

سوپاپ بازدم

قطعه ای (معمولا پلاستیکی) است که روی ماسک نصب می شود و به هوای بازدم کمک می کند که از فضای ماسک خارج شود. این سوپاپ طوری طراحی می شود که از ورود هوای بیرون، از داخل دریچه سوپاپ، جلوگیری کند. عده ای تصور می کنند که سوپاپ روی ماسک، همان فیلتر ماسک است، که این تصور کاملا اشتباه است.

 

آلاینده

ذرات ریز جامد یا مایع معلق در هوا ، مانند گرد و غبار ، گاز ، بخار ، دود یا اسپری. آلاینده معلق در هوا معمولاً به عنوان یک آئروسل شناخته می شود.

 

انواع ماسک تنفسی

ماسک تنفسی یک پوشش آزاد و راحت است، که به شکل حفاظ فیزیکی مقابل دهان و بینی قرار می‌گیرد. انواع مختلفی از ماسک های تنفسی وجود دارد که رایج ترین استانداردهای آن ها عبارتند از: ماسک N99، ماسک N95، ماسک FFP2 و ماسک FFP3 .

اولین و مهم‌ترین وظیفه ماسک تنفسی محافظت از شما در مقابل تنفس آلاینده‌ها است. این وسیله، از ورود گرد و غبار، فیوم‌ها، بخارها و سموم شیمیایی به بدن شما جلوگیری می‌کند. با استفاده از ماسک تنفسی مناسب، به مقدار زیادی از ابتلا به بیماری های شغلی و تنفسی پیشگیری می‌کنید.

ماسک N95

ماسک N95 یا ماسک تنفسی N95 وسیله ای است که هوایی که تنفس می کنیم را از ذرات معلق در هوا تصفیه می کند. ماسک N95 میبایست با قوانین موسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی آمریکا (NIOSH) مطابقت داشته باشد. یعنی حداقل 95 درصد از ذرات موجود در هوا را فیلتر کند. طبق این استاندارد لزومی ندارد که ماسک در مقابل روغن نیز مقاوم باشد، یک استاندارد دیگر به نام P95 آن قابلیت را به ماسک اضافه می کند. ماسک N95 رایج ترین نوع از ماسک تنفسی است.

در حوزه های غیر از آمریکا استانداردهای دیگری وجود دارد که به لحاظ عملکردی معادل ماسک تنفسی N95 هستند. برای مثال ماسک تنفسی FFP2 که در اتحادیه اروپا و ماسک تنفسی KN95 که در چین و مطابق قوانین آن منطقه ساخته می شوند، عملکردی مشابه ماسک N95 دارند. با این وجود، در استانداردهای مختلف، معیارهای متفاوتی برای اندازه گیری عملکرد ماسک ها استفاده می شود، مانند راندمان فیلتر، عامل آزمایش و سرعت جریان و افت فشار مجاز.

ماسک N95 نیاز به یک توری نازک و ظریف از الیاف پلیمری مصنوعی دارد. این لایه به نام پارچه پلی پروپیلن غیر بافته یا ملت بلون نیز شناخته می شود که از طریق فرآیندی به نام ملت بلوینگ تولید می شود که لایه فیلتر داخلی را تشکیل می دهد و ذرات خطرناک را فیلتر می کند. البته ماسک های N99 نانو پاک علاوه بر لایه ملت بلون، دارای فیلتر نانوالیاف هستند.

هنگام استفاده از ماسک N95 باید به گواهی تایید آن توجه کنید.

ماسک N99

ماسک N99 می‌تواند تا 99% آلاینده‌های هوا را به راحتی فیلتر کند. همانند ماسک N95 ، این ماسک‌ نیز به خوبی نمی‌تواند آلاینده‌های روغنی را فیلتر کند. اما نسبت به مدل های N95 ، موثرتر هستند. چون ذرات بیشتری را فیلتر می‌کنند. به همین دلیل می توان ماسک N99 را ایمن تر و سالم تر از ماسک N95 دانست.

ماسک های N99 در دو نوع سوپاپ دار و بدون سوپاپ تولید می شوند. منظور از سوپاپ، یک قطعه پلاستیکی است که بر روی ماسک نصب می شود و به شما کمک می کند که بازدم خود را به راحتی از فضای ماسک بیرون دهید. مدل های سوپاپ دار ماسک N99 برای استفاده های روزمره و عمومی کارکرد بسیار خوبی دارد. از مدل های بدون سوپاپ برای مصارف خاص استفاده می شود (مانند استفاده پزشکان از ماسک N99 بدون سوپاپ در زمان شیوع ویروس کرونا).

مشابه ماسک N99 در کشورهای دیگر و با استانداردهای مشابه تولید می شود. در اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی ماسک FFP3 ، در چین ماسک KN99 ، در استرالیا ماسک P3 ، در کره ماسک KF99 ، در مکزیک ماسک N99 مکزیکی و در برزیل ماسک PFF3 عملکردی مشابه ماسک های N99 دارند.

از آنجا که عده ای سودجو اقدام به عرضه ماسک های تقلبی می کنند، هنگام خرید ماسک N99 دقت لازم را انجام دهید. توضیحات کامل برای خرید ماسک N99 اصل را در ادامه همین مقاله می توانید مطالعه کنید.

نکته: ماسک N99 توان بالایی در فیلتر کردن ذرات دارد. به همین دلیل، ممکن است که عده ای هنگام استفاده از این ماسک دچار تنگی نفس شوند. اگر با چنین مشکلی مواجه شدید، می توانید از ماسک های N95 استفاده کنید.

کاربرد ماسک‌های تنفسی چیست؟

ماسک های تنفسی توانایی بسیار خوبی در پیشگیری از ابتلا به بیماری های تنفسی دارند، به همین دلیل، کاربرد وسیعی در زندگی روزمره و شغلی ما انسان ها پیدا کرده اند. از کاربردهای عمومی ماسک های تنفسی می توان در هنگام آلودگی هوا و برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های واگیردار مانند کرونا ، آنفولانزا و سرماخوردگی اشاره کرد. این ماسک ها در صنعت نیز کاربرد وسیعی دارند مانند: پزشکی ، معادن ، نیروگاه ها ، پتروشیمی ، نجاری ، کشاورزی ، آرد ، صنایع غذایی ، نسوز ، برق و الکترونیک ، پلاستیک ، چاپ ، خودرو ، ذوب آهن ، سنگ ، سیمان ، روغن ها و روان کننده ها، فولاد ، کاغذ ، کشتی سازی ، نساجی ، نفت و گاز ، کارخانه های آرد، سرب و روی، آلومینیوم ، کاشی و سرامیک و . . . عموم مردم ماسک های تنفسی را در زمان آلودگی هوا و همچنین در دوران شیوع ویروس کرونا شناختند. تا جایی که عده ای ماسک های تنفسی را با نام های ماسک آلودگی هوا یا ماسک کرونا می شناسند.

 

مدت زمان استفاده از ماسک تنفسی چقدر است ؟

اصولا ماسک های تنفسی لوازمی یک بار مصرف هستند (مگر اینکه ماسک شما دارای کارتریج یا فیلترهای قابل تعویض باشد). اما عده ای براساس نوع و مکان استفاده از آن ها عمر مفید متفاوتی را برای ماسک در نظر می گیرند. برای مثال می گویند ماسکی که در هوای آلوده از آن استفاده می کنیم عمر بیشتری نسبت به ماسکی که در کارخانه ذوب آهن استفاده می شود، دارد. عده دیگری نیز مدت زمان استفاده از ماسک های تنفسی در مکان های عمومی را 8 ساعت اعلام کرده اند. در هر صورت باید به این نکته توجه داشت که اگر ماسک شما پاره شده باشد، کثیف شده باشد یا نفس کشیدن را برای شما دشوار کرده است، وقت آن رسیده که آن ماسک را دور بیندازید و با یک ماسک دیگر آن را تعویض کنید.

 

خرید اینترنتی ماسک تنفسی چگونه است؟

 • برای خرید اینترنتی ماسک تنفسی ابتدا محصول خود را از بالای همین صفحه انتخاب کنید. در همین صفحه مدل های مختلفی از ماسک تنفسی پیشنهاد شده اند که هر کدام برای مصارف مختلف مناسب هستند. مانند ماسک بزرگسالان، ماسک کودکان، ماسک آرایشگری، ماسک سوپاپ دار و …
 • به کمک دکمه افزودن به سبد خرید ، محصول مورد نظر را به سبد خرید اضافه کنید.

نکات مهم هنگام استفاده از ماسک N95

هنگام پوشیدن هر نوعی از ماسک تنفسی ، ابتدا می بایست آن را تست کنید تا به خوبی روی صورت تان قرار بگیرد. مطمئن شوید که مدل مناسب صورت خود را خریداری کرده اید و سایز آن نیز مناسب است. اگر ماسک تنفسی شما یک بار مصرف نیست، سالی حداقل یک بار قسمت های مختلف ماسک را بررسی کنید تا از سالم بودن آن مطمئن شوید. در این بررسی سالانه ماسک را روی صورت تست کنید تا همچنان به خوبی روی صورت قرار بگیرد.

این بررسی ها و احتیاط ها در مورد ماسک N95 نیز صدق می کند؛ یعنی قبل از استفاده باید مطمئن شوید که ماسک یک عایق هوایی کامل اطراف دهان و بینی شما ایجاد می کند و هوایی از اطراف آن به درون فضای ماسک نفوذ نمی کند. اگر صورت شما مو داشته باشد، باعث ایجاد شکاف بین ماسک و صورت می شود و عایق هوایی را از بین می برد. بنابراین قبل از پوشیدن ماسک، موهای صورت خود را اصلاح کنید.

قبل از استفاده از ماسک تنفسی باید با پزشک مشورت کنید؛ زیرا برخی افراد هنگام استفاده از این ماسک ها، در تنفس خود دچار مشکل می شوند. برخی از بیماری هایی که ممکن است مانع استفاده از ماسک تنفسی شوند عبارتند از بیماری های قلبی، ریوی و بیماری های روانی مانند کلاستروفوبیا.

موارد استفاده از ماسک فیلتر دار

 
 • ماسک‌ تنفسی فیلتر دار برای حفاظت از شما در مقابل ذرات آلاینده استفاده می‌شود.
 • شما باید در محیط‌های آلوده شهری، بیمارستان‌ها (به سبب جلوگیری از انتقال عفونت) و سایر موقعیت‌های حساس از ماسک استفاده کنید.
 • این ماسک‌ها به عنوان تصفیه کننده هوا نیز شناخته می‌شوند؛ چون ذرات آلاینده را از هوایی که تنفس می‌کنید، تصفیه و پاک می‌کنند.

استفاده از ماسک تنفسی فیلتر دار

 

اگر جزء هر یک از گروه‌های زیر هستید، باید از ماسک‌ فیلتردار استفاده کنید.

 • افرادی با مشکلات تنفسی مثل آسم و بیماری‌های ریوی
 • افرادی با چاقی مفرط یا مبتلا به دیابت
 • افرادی با بیماری‌های قلبی و عروقی
 • کودکان، نوجوانان و سالمندان
 • زنان باردار و نو مادران

چرا حفاظت تنفسی اهمیت بسیار زیادی دارد؟

همه با دردسری که گرد و خاک و فیوم‌ها در منزل ایجاد می‌کنند، آشنا هستید. جالب است بدانید که این مسئله در محیط کار جدی‌تر می‌شود. طبق گزارش‌ مسئولان حفاظت ایمنی، سالانه حدود 1500 نفر به بیماری آسم-مرتبط با شغل- مبتلا می‌شوند. مسئولیت قانونی و اجتماعی کارفرمایان ایجاد محیط مناسب برای حفاظت از کارکنان است. اگر دائما در معرض بخارها و سموم شیمیایی هستید، باید بدانید که سلامت شما در خطر است. این آلاینده‌ها معمولا نامرئی هستند. بسیاری از غبارها نیز اندازه کوچکی دارند (کوچکتر از 5 میکرون) و با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شوند. پس دلیلی وجود ندارد که این مشاغل کم خطر تلقی شوند.

مصارف پودر سیلیس

 

پودر سیلیس در صنایع مختلف کاربردهای فراوانی دارد. اگر در صنایع شیشه، ریخته‌گری، ساختمان، سرامیک و صنایع شیمیایی مشغول به کار باشید، با کاربردهای وسیع این ترکیب آشنایی دارید. همانطور که می‌دانید، سیلیس ترکیب اصلی خاک، شن، گرانیت، و بسیاری دیگر از مواد معدنی است. کوارتز یکی از رایج‌ترین شکل‌های سیلیس به شمار می‌رود. علاوه بر این، کریستوبالیت و تریدیمایت هم شکل‌های دیگر سیلیس محسوب می‌شوند. ذرات سیلیس به راحتی وارد دستگاه تنفسی شما می‌شود و حالا دردسر واقعی شروع شده است.

ذرات سیلیس چه خطراتی دارند؟ لزوم استفاده از ماسک تنفسی

 

تنفس ذرات سیلیس سالانه جان بیش از 100 هزار کارگر را تهدید می‌کند. تنفس ذرات سیلیس موجب ابتلا به بیماری سیلیکوزیس می‌شود. این بیماری در بدترین شرایط منجر به ناتوانی و حتی مرگ می‌شود. سیلیس از راه تنفس وارد ریه‌های شما می‌شود و در بافت آن زخم ایجاد می‌کند. در نتیجه باعث کاهش توانایی ریه در جذب اکسیژن می‌شود. هیچ درمانی برای سیلیکوزیس وجود ندارد. از آنجا که سیلیس، عملکرد ریه‌ها را هدف می‌گیرد، بدن شما مستعد ابتلا به بیماری‌های وخیم‌تری نظیر سل می‌شود.

 

مقایسه ماسک فیلتر دار و ماسک پرستاری

در جدول زیر به خوبی تفاوت ماسک فیلتر دار و ماسک‌های پرستاری (جراحی) رایج در بازار را مشاهده می‌کنید.

ماسک فیلتردارماسک پرستاری
فیلتراسیون ذرات آلاینده هوا و کاهش چشمگیر تنفس جرم‌ها و ویروس هامورد تایید برای استفاده پزشکان و پرستاران در محیط کار
دارای نشان تایید NIOSH، N95، N99، FFP2، و .. روی محصولفاقد نشان NIOSH، N95، N99، FFP2 و مشابه آن
ایده آل برای محافظت از شما در برابر ذرات 2/5 میکرونبرای مراقبت از ریه ها در برابر آلاینده های خطرناک 2/5 میکرون طراحی نشده است
با استفاده از دو کش مخصوص و گیره بینی، روی صورت محکم جای می‌گیردمعمولا به خوبی روی صورت جای نمی‌گیرد و شکاف هایی برای ورود آلاینده‌ها در لبه‌ها باقی می‌ماند