هر آنچه درباره ماسک نانو و مسائل مربوط به این نوع ماسک باید بدانید

ماسک نانو

وقتی صحبت از آلودگی‌های موجود در هوا و راه‌های مقابله با آن به میان می‌آید، مطمئنا اولین و قابل اطمینان‌ترین وسیله‌ای که به ذهن‌تان خواهد رسید، ماسک است! این روزها ماسک نانو به گل سر سبد انواع ماسک‌های تنفسی تبدیل شده و حرف‌وحدیث‌های فراوانی در رابطه با آن مطرح می‌شود.
در این مقاله قصد داریم ضمن معرفی ماسک تنفسی نانو و انواع آن، کاربردهای مختلف این نوع ماسک را نیز شرح داده و به متداول‌ترین پرسش‌های مطرح شده در رابطه با آن از قبیل “ماسک نانو چیست؟”، آیا ماسک نانو از ماسک معمولی بهتر است؟” و “نحوه تشخیص ماسک نانوی اصل از تقلبی” پاسخ دهیم.
اگر قصد خرید ماسک نانو را دارید و به دنبال کسب اطلاعات دقیق در رابطه با نحوه‌ی سفارش ماسک نانو و قیمت ماسک نانو هستید، در ادامه‌ی این مطلب با ما همراه باشید.

ماسک نانو چیست و چگونه تولید می‌شود؟

معرفی ماسک نانو
ماسک نانو از نانو الیاف ساخته می‌شود و موثرترین نوع ماسک برای جلوگیری از ورود ذرات آلاینده به بدن است.

آلاینده‌ها و ریزگردهای موجود در هوا جزو خطرناک‌ترین عوامل بیماری‌زا در عصر حاضر هستند که با ورود به سیستم تنفسی، باعث ایجاد عفونت‌های شدید ریوی برای انسان شده و در موارد حاد نیز سبب از کار افتادن سیستم تنفسی می‌شوند. با توجه به این‌که این آلاینده‌ها عمدتا از طریق تنفس وارد بدن انسان می‌شوند، حفاظت از سیستم تنفسی در برابر این عوامل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های موجود برای داشتن یک زندگی سالم به‌شمار می‌رود. ماسک‌های تنفسی اصلی‌ترین و بهترین روش‌ محافظت سیستم تنفسی در برابر آلاینده‌های محیطی مختلف بوده و بسته به نوع خود، مانع از ورود درصد قابل ملاحظه‌ای از این عوامل به بدن انسان می‌شوند. واما در مورد سوال “ماسک نانو چیست؟” ماسک نانو یکی از جدیدترین ماسک‌های تنفسی است که به دلیل داشتن مزایای بسیار، توانسته توجهات بسیاری را به سمت خود جلب نموده و تبدیل به پرفروش‌ترین محصول محافظتی گردد. ماسک تنفسی نانو نوع بسیار کارآمدی از ماسک‌های تنفسی است که به دلیل به‌کار رفتن نانو الیاف در داخل آن‌، کارایی بالاتری نسبت به سایر انواع ماسک داشته و به همین دلیل نیز تقاضای بسیار بالایی برای آن در بازار وجود دارد. نانو الیاف‌ها، الیافی هستند که قطر آن‌ها از ۵۰۰ نانومتر کمتر بوده و سطح تماس آن‌ها با محیط اطراف بسیار بالاست. این الیاف به دلیل مقاومت بسیار بالایی که در عبور دادن ذرات بسیار ریز از خود دارند، در صنایع مختلف مانند پوشاک محافظ، آینه‌های مورد استفاده در صنعت فضایی و انواع فیلترها مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده از نانو الیاف در تولید انواع ماسک تنفسی نانو، سبب حفاظت بسیار بالای این محصولات از دستگاه تنفسی شده و خیال شما را از بابت ایمنی در برابر آلاینده‌های محیطی راحت می‌سازد. نانو الیاف‌ها در حالت کلی به سه دسته‌ی زیر تقسیم شده و در حوزه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند:

 • نانو الیاف معدنی نانو الیاف‌های معدنی که با استفاده از روش حرارت‌دهی و سل-ژل تولید می‌شوند، یکی از پرمصرف‌ترین الیاف نانو محسوب شده و به‌دلیل نداشتن مشکل انسداد در فرایند فیلتراسیون، جزو کاربردی‌ترین انواع نانو الیاف به‌شمار می‌روند.
 • نانو الیاف پلیمری این دسته از نانو الیاف‌ها با روشی به نام «الکتروریسی» تولید شده و قطر بسیار کمی دارند. در روش الکتروریسی از پلیمرهای مختلف همچون پلی استیرن استفاده شده و به دلیل افزوده شدن نانولوله‌ها و نانوذرات مختلف، کیفیت الیاف حاصل بهبود می‌یابد.
 • نانو الیاف کربنی برای تولید این دسته از نانو الیاف‌ها، از روش‌های مورد استفاده برای تولید نانولوله‌های کربنی استفاده می‌شود. سایش لیزری و تخلیه قوس الکتریکی از جمله روش‌هایی هستند که در تولید نانولوله‌های کربنی مورد استفاده قرار گرفته و در ساخت نانو الیاف کربنی نیز کاربرد دارند.
  پس از این که تا حدودی متوجه شدیم که ماسک نانو چیست، حالا حتما به فکر فرو رفته اید که ماسک نانو یا ماسک معمولی؟ آیا واقعا استفاده از ماسک نانو از ماسک های معمولی بهتر است؟

ماسک نانو یا ماسک معمولی، کدام بهتر است؟

مزایای ماسک نانو
ماسک نانو در مقایسه با ماسک‌های معمولی، قدرت بازدارندگی بیشتری دارد.

همان‌طور که گفته شد، استفاده از ماسک موثرترین راه پیشگیری از ورود انواع آلاینده‌ها به سیستم تنفسی است؛ اما سوالی که برای بسیاری از افراد مطرح می‌شود این است که: آیا تمامی ماسک‌های موجود در بازار به یک اندازه کاربرد دارند یا ماسک‌های مختلف از نظر کارایی و تاثیر با یکدیگر متفاوتند؟

ماسک معمولی، یک فیلتر یک طرفه است!

ماسک‌های معمولی همان‌طور که از نام آن‌ها نیز مشخص است برای کاربردهای معمولی مورد استفاده قرار گرفته و بیشتر برای جلوگیری از پخش شدن قطرات خارج شده از دهان کاربرد دارند. این ماسک‌ها کاملا یک‌طرفه عمل کرده و فقط برای ممانعت از پخش شدن ذرات خارج شده از دهان مصرف‌کننده در هوا به‌کار برده می‌شوند. از جمله معایبی که می‌توان برای ماسک‌های معمولی برشمرد، عدم مقاومت آن‌ها در برابر خون و ناتوانی در فیلتر کردن این قطرات است.

ماسک معمولی در فیلتر کردن ریز ذرات ناکارآمد است.

از دیگر معایب ماسک های معمولی این است که نمی توانند ذرات بسیار ریز را مسدود کنند و مانع از ورود آن ها به سیستم تنفسی شوند. برخلاف ماسک‌ معمولی که فقط برای جلوگیری از پخش شدن قطرات خارج شده از دهان شخص مصرف‌کننده کاربرد دارد، ماسک تنفسی نانو، محافظتی دو طرفه انجام داده و نقش بسیار زیادی در فیلتر کردن آلاینده‌های محیطی بر عهده دارد.

ماسک‌های نانو در حالت کلی به دو دسته‌ی زیر طبقه‌بندی می‌شوند:

 • ماسک نانو فیلتردار
 • ماسک سه‌لایه نانو

ماسک نانو فیلتردار یکی از بهترین و موثرترین ماسک‌های موجود در بازار است و به دلیل وجود فیلتر در آن، مانع از ورود درصد بسیار بالایی از آلاینده‌های مختلف محیطی به دستگاه تنفسی شما می‌شود. دسته‌بندی ماسک نانو فیلتردار بر اساس نوع فیلتر به‌کار رفته در این ماسک صورت گرفته و شامل سه گروه: N، P و R می‌گردد. بعد از هرکدام از این حروف، معمولا یک عدد نوشته می‌شود که این عدد کارایی ماسک نانو فیلتردار در حذف آلاینده‌های محیطی را نشان می‌دهد. ماسک نانو فیلتردار کاربردهای مختلفی دارد که در ادامه به‌طور مفصل به آن خواهیم پرداخت. ماسک سه‌لایه نانو نوع دیگری از انواع ماسک‌های نانو است که با نام ماسک‌ سه‌لایه جراحی نیز از آن‌ یاد می‌شود. ماسک سه‌لایه نانو طوری طراحی شده که قسمت بزرگی از صورت را تحت پوشش قرار داده و از تماس مکرر شما با دهان و بینی جلوگیری به‌عمل می‌آورد. از جمله مهم‌ترین مزایای ماسک سه‌لایه نانو می‌توان به قدرت فیلتر بالاتر این ماسک نسبت به ماسک های معمولی و ماسک های پارچه ای و نقش آن در جلوگیری از ورود آلاینده‌ها و ریزگردهای مختلف به سیستم تنفسی اشاره نمود. اما ماسک های سه لایه نانو معایبی نیز دارند. از مهم ترین معایب این ماسک ها این است که از اطراف ماسک هوا وارد دهان و بینی می شود. این به این معنی است که تنها بخشی از هوا تنفسی شما توسط فیلترهای ماسک تصفیه می شود و بخش دیگری از هوا که از اطراف ماسک وارد دهان می شود، فیلتر نمی شود. همین موضوع باعث می شود که کارایی ماسک سه لایه نانو تا حد زیادی کاهش یابد. برای برطرف کردن این مشکل، کارشناس ها ماسک های تنفسی نانو را توصیه می کنند. ماسک تنفسی نانو به خوبی روی صورت قرار می گیرد و مانع از ورود هوا از اطراف فضای ماسک می شود. مهم‌ترین عاملی که سبب بهبود کیفیت ماسک سه‌لایه نانو و نوع فیلتردار این ماسک‌ها و برتری آن‌ها به ماسک‌های معمولی می‌شود، وجود نانوالیاف در آن‌ها است. نانوالیاف‌های بکار رفته در این ماسک‌ها، علاوه بر این‌که مانع از ورود ریزگردها به بدن شده و سلامتی شما را تضمین می‌نمایند؛ استفاده از این ماسک‌ها را در شرایط مختلف را نیز ممکن ساخته و آن‌ها را به محصولاتی کاربردی تبدیل می‌کنند. از دیگر مزایای ماسک‌های نانو می‌توان به جرم بسیار پایین این ماسک‌ها اشاره کرد که این موضوع، امکان استفاده از انواع ماسک نانو فیلتردار و یا سه‌لایه را در شرایط مختلف میسر می‌سازد. نگهداری راحت و دوام بالای انواع ماسک سه‌لایه نانو و فیلتردار نیز از دیگر مزایای ماسک‌های نانو است و این محصولات را در رده‌ی بالاتری نسبت به ماسک‌های معمولی قرار داده است.

معرفی کاربردهای مختلف ماسک تنفسی نانو

کاربردهای ماسک نانو
ماسک‌های نانو برای مصارف عادی و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ماسک تنفسی نانو به دلیل کارایی بسیار بالایی که در فیلتر کردن انواع ذرات معلق در هوا دارد، مصارف بسیار زیادی داشته و بسته به انواع آن، در حوزه‌های مختلف کاربرد دارد. ماسک سه‌لایه نانو که یکی از رایج‌ترین و پرکاربردترین ماسک‌های نانو در سراسر جهان است، علاوه بر این‌که در حوزه‌ی پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد، استفاده‌ی شخصی نیز داشته و توسط افراد عادی نیز به‌کار برده می‌شود. افرادی که در شهرهای آلوده زندگی می‌کنند، پزشکان و فعالان حوزه سلامت، اشخاصی که نسبت به ریزگردها حساسیت دارند، حجاج و زائرین اماکن متبرکه از جمله کسانی هستند که می‌توانند از ماسک سه‌لایه نانو استفاده کرده و از به‌ خطر افتادن سلامتی خود جلوگیری نمایند. علاوه بر این افراد، بیمارانی که دچار عفونت‌های ویروسی دستگاه تنفسی شده‌اند نیز با استفاده از ماسک سه‌لایه نانو می‌توانند مانع از انتقال بیماری به اشخاص دیگر شده و وظیفه‌ی انسانی خود را به نحو‌احسن به انجام برسانند. ماسک نانو فیلتردار نیز بر اساس نوع فیلتر مورد استفاده در آن قابلیت‌های خاصی داشته و در عرصه‌های مختلف مورد استفاده مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد. رایج‌ترین انواع ماسک نانو فیلتردار عبارتند از:

 • ماسک N95
 • ماسک N99
 • ماسک FFP2
 • ماسک FFP3
خرید انواع ماسک تنفسی نانو الیاف

این نوع از ماسک‌های نانو مانند یک تصفیه کننده‌ی هوا عمل کرده و هوایی را که تنفس می‌کنید، از وجود آلاینده‌های مختلف پاک می‌کند. ماسک N95 همان‌طور که از عدد درج شده در نام آن نیز پیداست، ۹۵ درصد ریزگردها، ویروس‌ها و دیگر آلاینده‌های موجود در هوا را فیلتر کرده و خطر بروز بیماری‌های مختلف تنفسی را به شدت کاهش می‌دهد. یکی از لایه‌های ماسک N95، ملت بلون نام دارد و ب همراه سایر لایه ها، وظیفه‌ی فیلتر کردن ذرات خطرناک موجود در هوا را بر عهده دارد. این ماسک نسبت به ماسک N95 ذرات بیشتری را فیلتر می‌کند و با حذف ۹۹ درصد از آلاینده‌های موجود در هوا، کارایی بیشتری در مقایسه با آن دارد. ماسک N99 نیز به نوبه‌ی خود به دو دسته‌ی سوپاپ‌دار و بدون سوپاپ تقسیم می‌شود که انواع سوپاپ‌دار آن برای خروج راحت بازدم از ماسک طراحی شده‌اند. از انواع سوپاپ‌دار ماسک N99 برای مصارف روزمره استفاده به عمل می‌آید و این ماسک‌ها برای پزشکان، بخصوص در دوران شیوع بیماری‌های ویروسی کاربرد ندارند. ماسک FFP2 یکی دیگر از انواع ماسک تنفسی نانو بوده و برای مصارف صنعتی طراحی شده است. این ماسک با توان فیلتراسیون 95 درصدی خود، قابلیت بالایی در جذب و فیلتر ذرات داشته و محافظ‌ خوبی در مقابل آلاینده‌های صنعتی خطرناک به‌شمار می‌رود. ماسک‌های FFP2 طوری طراحی شده اند که برای استفاده طولانی مدت مناسب هستند. برای مثال کش نگهدارنده آن ها پشت سر است و قالب بزرگتری نسبت به ماسک های سری N دارند. به‌همین دلیل نیز ماسک FFP2 در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماسک FFP3 نیز جزو انواع صنعتی ماسک نانو بوده و قادر به فیلتر کردن 99 درصد از ذرات و آلاینده‌های روغنی موجود در هوا است. مهم‌ترین مزیت این ماسک نسبت به ماسک FFP2، توانایی بالاتر آن در فیلتر کردن ذرات و آلاینده های موجود در هوا است. ماسک FFP3 ماسکی است توانایی بسیار بالایی در فیلتر کردن ذرات دارد. از طرف دیگر بهینه سازی هایی روی این مدل از ماسک ها انجام شده که باعث می شود مدت زمان طولانی تری از این ماسک ها استفاده کنیم. به همین دلایل است که ماسک FFP3 پرکاربردترین ماسک تنفسی نانو در صنایع است.

آیا ماسک نانو یکبار مصرف است؟

یکبار مصرف بودن ماسک نانو
ماسک‌های نانو نیز همانند ماسک‌های معمولی یکبار مصرف بوده و قابل شستشو نیستند.

یکی از رایج‌ترین ابهاماتی که همواره در رابطه با ماسک تنفسی نانو مطرح بوده، مدت زمان استفاده از این نوع ماسک است. بسیاری از مصرف‌کنندگان ماسک نانو بر این باورند که این ماسک بر خلاف ماسک‌های معمولی که فقط یکبار می‌توان از آن‌ها استفاده نمود، قابلیت استفاده‌ی مجدد دارند و بعد از شستشو می‌توان دوباره از این ماسک‌ها استفاده نمود. اگر شما نیز جزو کسانی هستید که بر این باور بوده و ماسک‌های نانو را به عنوان محصولاتی چندبار مصرف می‌شناسید، بهتر است بدانید که ماسک‌های تنفسی نانو نیز تولیداتی یکبار مصرف بوده و استفاده مجدد و شستشوی آن‌ها به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. شستشوی ماسک تنفسی نانو سبب باز شدن منافذ الیاف آن شده و این موضوع ضمن مختل کردن کارایی و قابلیت فیلتر این ماسک، سبب ایجاد آلودگی‌های میکروبی در آن نیز می‌شود. برخی از کارشناس ها معتقدند که حداکثر زمانی که می‌توان از انواع ماسک‌های تنفسی نانو استفاده نمود، یک شیفت کاری است که تقریبا معادل ۸ ساعت در نظر گرفته می‌شود. از سوی دیگر، عده‌ای از کارشناسان نیز بر این باورند که ماسک‌های نانو بر اساس محیطی که در آن قرار می‌گیرند، عمر مفید متفاوتی دارند؛ به‌گفته‌ی این کارشناسان، ماسک‌هایی که در محیط‌های صنعتی مانند کارخانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، در مقایسه با ماسک‌های استفاده شده در فضاهای باز مانند سطح شهر، از طول عمر کمتری برخوردار بوده و باید در مدت‌ زمان کوتاه‌تری تعویض شوند. نکته‌ی بسیار مهمی که در رابطه با عمر مفید ماسک‌های نانو وجود دارد این است که چنانچه ماسک شما دچار پار‌گی شده باشد و یا هنگام استفاده از آن تنفس‌تان دچار مشکل می‌گردد، حتما ماسک خود را تعویض کرده و دیگر از آن استفاده ننمایید. بد نیست بدانید که نوعی از ماسک‌های نانو نیز وجود دارند که برخلاف بیشتر ماسک‌های نانو، یکبار مصرف نبوده و می‌توانید بیش از چند‌بار از آن‌ها استفاده نمایید. ماسک‌های کارتریج‌دار که دارای فیلترهای قابل تعویض هستند جزو این دسته از ماسک‌ها بوده و می‌توان بیش از یک‌بار از آن‌ها استفاده نمود. این ماسک‌ها به‌ دو نوع تمام صورت و نیم‌صورت تقسیم شده و مانع از ورود آلودگی‌های مختلف به بدن مصرف‌کنندگان می‌شوند. ماسک‌های کارتریج‌دار تمام‌صورت علاوه بر دهان و بینی، چشم‌ها را نیز تحت پوشش قرار داده و از ورود آلودگی‌های مختلف شیمیایی به آن‌ها جلوگیری می‌کنند.

آموزش نحوه‌ی پوشیدن ماسک نانو

نحوه پوشیدن ماسک نانو

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در رابطه با ماسک نانو وجود داشته و از اهمیت بسیار بالایی نیز برخوردار است، چگونگی استفاده از این ماسک و یا به اصطلاح، نحوه‌‌ی پوشیدن ماسک تنفسی نانو است. گرچه در نگاه اول این موضوع بسیار کم‌اهمیت و پیش‌پا افتاده به‌نظر می‌رسد، اما باید بدانید که استفاده‌ی نادرست از ماسک‌های نانو ضمن وارد آوردن آسیب به این محصولات، سبب مختل شدن کارایی آن‌ها نیز شده و سلامتی شما را با خطر مواجه می‌سازد. مراحل استفاده از ماسک‌های نانو به شرح زیر است:

 1. اولین و مهم‌ترین موضوعی که قبل از استفاده از ماسک نانو فیلتردار و یا انواع دیگر ماسک‌های نانو باید به آن توجه نمایید، تمیز بودن دست‌ها است؛ بنابراین قبل از این‌که به ماسک خود دست بزنید، حتما دست‌ها را با آب و صابون شستشو داده و از تمیز بودن آن‌ها مطمئن شوید.
 2. دومین موضوعی که قبل از پوشیدن ماسک‌های نانو باید در مورد آن حساسیت نشان دهید، اطمینان از سالم بودن ماسک است. بعد از خرید ماسک نانو و قبل از این‌که آن را به صورت خود بزنید، حتما آن را مورد بررسی قرار داده و از سالم بودن ماسک اطمینان حاصل فرمایید.
 3. سومین مرحله‌ی پوشیدن ماسک‌های نانو مربوط به افرادی است که از عینک استفاده می‌کنند. افراد عینکی قبل از قرار دادن ماسک بر روی صورت خود حتما باید عینک خود را برداشته و بعد از پوشیدن ماسک و ثابت کردن آن، عینک خود را بزنند.
 4. در مرحله‌ی چهارم باید ماسک را به درستی روی صورت خود قرار داده و ثابت نمایید. در این مرحله دقت کنید که گیره‌ی نگهدارنده‌ی بینی به‌درستی در جای خود قرار گرفته و قسمت پایینی ماسک نیز زیر چانه جای گرفته باشد. اگر ماسک شما از نوع ماسک نانو فیلتردار با کش پشت‌ سری است، ابتدا کش بالایی را پشت سر برده و در قسمت بالای سر قرار دهید؛ بعد از تنظیم کردن محل کش بالایی، کش پایینی را نیز پشت سرتان برده و در زیر گوش‌هایتان قرار دهید. برخی از ماسک‌ها نیز مانند ماسک سه‌لایه نانو، دارای کش‌های پشت گوشی هستند که باید آن‌ها را کشیده و در پشت گوش‌های خود قرار دهید.
 5. مرحله‌ی بعدی در پوشیدن ماسک‌های تنفسی نانو، تنظیم کردن گیره‌ی نگهدارنده‌ی بینی است. برای انجام این‌کار، دستگیره‌ی نگهدارنده را از دو طرف فشار داده و به سمت پایین بکشید تا ماسک به‌صورت کامل رو بینی و صورت شما قرار گرفته و هیچ درزی وجود نداشته باشد.
 6. آخرین مرحله‌ی پوشیدن ماسک‌های تنفسی نانو، امتحان کردن ماسک و اطمینان از جاگیری مناسب آن روی صورت است. برای انجام این‌کار، دستانتان را روی قسمت خارجی ماسک قرار داده و نفس خود را بیرون دهید؛ بعد از انجام این‌کار، چنانچه ماسک به درستی روی صورت شما قرار گرفته باشد، هیچ جریان هوایی را روی چشمان خود احساس نخواهید کرد، اما چنانچه مشکلی در قرار‌گیری ماسک وجود داشته باشد، شما بعد از بازدم، جریان هوا را روی چشمان خود حس خواهید نمود. اگر بعد از انجام این آزمایش به این نتیجه رسید که محل قرار گرفتن ماسک صحیح نیست، مراحل ۴ تا ۶ را یکبار دیگر انجام داده و درست بودن محل قرار گرفتن ماسک را امتحان نمایید.

روش اصولی درآوردن ماسک تنفسی نانو

در آوردن ماسک نانو
بعد از درآوردن ماسک نانو باید ان را در سطل زباله انپاخته و دست‌های خود را بشویید.

به همان اندازه که نحوه‌ی درست پوشیدن ماسک تنفسی نانو مهم است، درآوردن این ماسک به روش اصولی نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و در صورت رعایت نکردن اصول بهداشتی ممکن است سلامتی شما و دیگران با خطرات جدی مواجه سازد. نحوه‌ی صحیح برداشتن ماسک نانو به صورت زیر است:

 1. قبل از آن‌که اقدام به برداشتن ماسک از صورت خود نمایید، چنانچه دستکش دارید حتما آن‌ها را در بیاورید. اگر دستان شما آلودگی داشته و تماس آن‌ها با صورتتان ممکن است سبب بروز مشکل شود، ابتدا دست‌های خود را با آب و صابون شسته و سبب به سراغ درآوردن ماسک خود بروید.
 2. بندها و یا کش‌های ماسک خود را با دو دست گرفته و با احتیاط ماسک را از صورت خود جدا نمایید. توجه داشته باشید که قسمت فیلتر ماسک نانو فیلتر دار، آلوده‌ترین قسمت این ماسک بوده و امکان دارد سبب انتقال آلودگی به شما شود.
 3. با توجه به یکبار مصرف بودن بیشتر ماسک‌های تنفسی، بعد از درآوردن این نوع ماسک‌ها، حتما آن‌ها را در داخل سطل زباله‌ی دربسته قرار دهید تا از انتقال آلودگی‌های مختلف به محیط اطراف جلوگیری نمایید.
 4. ماسک‌های تنفسی به دلیل تماس مستقیمی که با آلاینده‌های محیطی دارند، محصولاتی آلوده به‌شمار می‌روند؛ بنابراین بعد از دور انداختن آن‌ها، مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید، شستشوی دست‌ها با آب و صابون است. با شستن دست‌های خود به مدت ۲۰ ثانیه، آلودگی‌ها و ویروس‌های احتمالی را از بین برده و خطر بروز بیماری برای خود و اطرافیان را از بین خواهید برد.

چه کسانی نمی‌‌توانند از ماسک نانو استفاده کنند؟

ممنوعیت استفاده از ماسک نانو
افرادی که از بیماری‌های قلبی و تنفسی رنج می‌برند، بدون مجوز پزشک نمی‌توانند از ماسک نانو استفاده نمایند.

به همان اندازه که استفاده از انواع ماسک نانو نقش بسیار مهمی در جلوگیری از ورود آلودگی‌های مختلف به بدن داشته و ریسک بروز انواع بیماری‌ها را کاهش می‌دهد، استفاده از آن توسط برخی از افراد نیز می‌تواند خطرآفرین بوده و سلامتی آن‌ها را دچار مشکل نماید. از جمله افرادی که نباید بدون مشورت پزشک از ماسک‌های تنفسی نانو استفاده نمایند، می‌توان به بیماران قلبی اشاره نمود. این بیماران قبل از این‌که اقدام به استفاده از ماسک‌های نانو نمایند، حتما باید با پزشک خود صحبت کرده و از بی‌خطر بودن این کار اطمینان حاصل نمایند. گروه دیگری که استفاده‌ی آن‌ها از ماسک‌های نانو ممکن است خطرآفرین باشد، بیماران مبتلا به آسم یا دیگر بیماری‌های مزمن تنفسی هستند. استفاده‌ی این افراد از ماسک‌های نانو ممکن است تنفس آن‌ها با مشکل مواجه ساخته و خطراتی را برای سلامتی‌شان پدید آورد؛ بنابراین قبل از استفاده از هرگونه ماسک تنفسی باید حتما با پزشک معالج خود صحبت کرده و در صورت اجازه پزشک از این ماسک‌ها استفاده نمایند. ممنوعیت دیگری که در خصوص استفاده از ماسک نانو فیلتردار وجود دارد، مربوط به استفاده‌ی پزشکان از این نوع ماسک‌ها است. ماسک‌هایی که دارای سوپاپ هستند مناسب استفاده در محیط‌های آلوده‌ی بیمارستانی نبوده و ممکن است سبب ورود ویروس‌ها و باکتریها به بدن این افراد شود.

روش تشخیص ماسک‌ نانو اصلی از ماسک‌های تقلبی

ماسک نانو اصل
درج شدن نام نانو روی ماسک، یکی از راه‌های تشخیص اصل بودن ماسک نانو است.

مطمئنا یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی که مصرف‌کنندگان انواع ماسک‌های نانو با آن روبرو هستند، خرید ماسک نانو اصل و شناسایی ماسک‌های تقلبی است. متاسفانه به دلیل وجود ماسک‌های تقلبی در بازار و شباهت بسیار زیاد این محصولات به ماسک‌های اصل، کار تشخیص و خرید ماسک نانو اصل کار ساده‌ای نبوده و در بسیاری از مواقع ممکن است شما را دچار مشکل نماید. ماسک‌های تقلبی به هیچ عنوان کارایی ماسک‌های اصل را ندارند و استفاده از آن‌ها شما را با مشکلات جدی و غیر قابل جبرانی مواجه می‌سازد؛ بنابراین باید در خرید ماسک نانو دقت لازم را داشته و پس از اطمینان از اصل بودن محصول، اقدام به خرید آن نمایید. برخی از افراد تصور می‌کنند که قیمت ماسک نانو یک فاکتور قوی و مهم در تشخیص ماسک‌های اصل از تقلبی است، اما باید بدانید که سوء استفاده‌کنندگان با علم به این موضوع، قیمت ماسک نانو تقلبی را نیز مبلغی نزدیک به ماسک‌ اصل تعیین کرده و با استفاده از این روش، تشخیص ماسک اصلی از تقلبی را برای شما مشکل می‌سازند. یکی از بهترین راه‌های موجود برای خرید ماسک نانو اصل، تهیه این محصول از مراکز معتبر و تایید شده است. خرید ماسک‌های نانو از مراکز و فروشگاه‌های نامعتبر، ریسک تهیه ماسک تقلبی را افزایش داده و سبب به‌وجود آمدن شبهه در ذهن شما خواهد شد. تشخیص ماسک نانو اصل از تقلبی با استفاده از یک روش بسیار معتبر و قطعی نیز امکان‌پذیر است و آن‌هم، توجه به نشان تاییدی درج شده روی ماسک است. ستاد توسعه فناوری نانو با توجه به افزایش انواع ماسک‌های تقلبی در بازار و در راستای کمک به مصرف‌کنندگان در تشخیص محصولات اصل، اقدام به درج کلمه‌ی «نانو» روی ماسک‌های اصل نموده و با این روش، کار مصرف‌کنندگان در شناسایی محصولات اصل را راحت‌تر کرده است. نشان تاییدی نانو بیانگر اصل بودن ماسک تنفسی نانو بوده و خیال شما را از بابت خرید ماسک نانو اصل و کارآمد راحت‌تر می‌کند.

مطمئن‌ترین راه خرید ماسک نانو

همان‌طور که گفتیم، یکی از مطمئن‌ترین راه‌های خرید ماسک نانو باکیفیت و اصل، تهیه این محصول از مراکز معتبر است. نانوتار پاک به عنوان یک مجموعه‌ معتبر و کارآمد، اقدام به تولید و عرضه‌ی انواع مختلف ماسک‌های نانو نموده و این محصولات را به صورت اینترنتی در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد. با ورود به قسمت محصولات این سایت، می‌توانید ضمن مشاهده محصولات مختلف و مقایسه‌ی آن‌ها با یکدیگر، قیمت ماسک نانو و دیگر اطلاعات مورد نیاز خود را نیز به‌دست آورده و نسبت به سفارش ماسک نانو اقدام نمایید. سفارش ماسک نانو از سایت نانوتار پاک، ضمن فراهم آوردن فرصتی برای صرفه‌جویی در وقت و هزینه، خیال شما را بابت تهیه یک محصول مرغوب و اصل راحت کرده و دغدغه‌ی خرید محصول تقلبی را از میان برمی‌دارد. در این مقاله به معرفی ماسک‌ نانو و انواع مختلف آن پرداخته و ضمن تشریح دلایل برتری ماسک‌های نانو نسبت به ماسک‌های معمولی، کاربردهای مختلف این محصولات را نیز بیان کردیم. این مطلب به تشریح روش صحیح پوشیدن و برداشتن ماسک‌های نانو و همچنین نحوه‌ی تشخیص ماسک‌های اصل از تقلبی نیز پرداخته و اطلاعات لازم برای سفارش ماسک نانو به صورتی اینترنتی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

خرید ماسک های حرفه ای نانو الیاف فیلتردار

دیدگاهتان را بنویسید