نانوبلاگ

ماسک تنفسی و همه چیز درباره ضدعفونی کردن آن

ماسک تنفسی

ماسک تنفسی زمانی استفاده می شود که حذف آلودگی هوا از جو زمین، بسیار پرهزینه یا غیرعملی باشد. ماسک تنفسی در طیف وسیعی از مشاغل، از ارتش تا پزشکی استفاده می شود.

دلایل ضدعفونی کردن ماسک ها

برخی از ماسک های تنفسی N95 برای فیلتر کردن آلاینده ها، لایه ای با بار الکترواستاتیک را در خود جای داده اند. از آنجایی که از دست دادن بار الکتریکی از لایه فیلتر پلی پروپیلن در ماسک های N95 بر راندمان فیلتراسیون تأثیر می گذارد، پژوهشگران امکان شارژ مجدد ماسک را برای چند ماسک N95 تجاری موجود با استفاده از راه اندازی یک فرایند آزمایشگاهی ساده بررسی کرده اند.

نتایج نشان می دهد که امکان شارژ مجدد ماسک تنفسی پس از استریل کردن و بازیابی راندمان فیلتراسیون وجود دارد. با این حال، این مورد یک رویکرد امیدوار کننده است که نیازمند تحقیقات بیشتری می باشد؛ زیرا ممکن است استفاده چندگانه یا گسترده در کاربردهای عملی را مجاز کند. به ویژه، این روش ممکن است اجازه دهد که ماسک های N95 برای مدت زمان قابل توجهی طولانی تر از حد معمول فعلی استفاده شوند، که می تواند در بیمارستان هایی که عرضه ماسک کافی نیست، تأثیر قابل توجهی داشته باشد.

علاوه بر این، تصور می کنیم که این روش ممکن است در زمینه های مختلف فیلتر هوا کاربرد داشته باشد، برنامه هایی را برای گرمایش و تهویه مطبوع و فیلتراسیون صنعتی نیز پیش‌بینی می کنیم، جایی که روش شارژ مجدد امکان استفاده طولانی مدت از فیلترهای الکترواستاتیک را فراهم می کند و در نتیجه این موضوع منجر به کاهش هزینه و ضایعات می شود.  علاوه بر این، فیلتراسیون با راندمان بالا را با عملکرد بدون کاهش در طول زمان ممکن می سازد.

ضد عفونی کننده های مبتنی بر الکل

استفاده از ضدعفونی کننده های مبتنی بر الکل برای ضدعفونی دست، ممکن است راندمان فیلتراسیون ماسک تنفسی در حال استفاده را کاهش دهد و در نتیجه محافظت از کاربر را در مواجهه با آئروسل های مملو از ویروس تضعیف کند. اثرات منفی بخارات الکل ناشی از ضدعفونی کننده های دست بر روی ماسک پنبه ای و ماسک تنفسی N95  قابل توجه نیست.

ماسک های پنبه ای فیلترهای الکترواستاتیکی ندارند و عملکرد فیلتراسیون آنها تحت تأثیر بخارات الکل قرار نمی گیرد. هرچند، ماسک های پنبه ای ممکن است کارایی پایینی داشته باشند و معمولاً توسط پرسنل پزشکی استفاده نمی شوند .مقاومت قوی ماسک تنفسی N95 در برابر بخار الکل به بیرونی ترین لایه ضخیم و چندین لایه داخلی آن نسبت داده شد. در حال حاضر ماسک های N95 عمدتاً توسط کادر پزشکی در بخش های مراقبت های بهداشتی استفاده می شوند که در آن دوز بالایی از ضدعفونی کننده های مبتنی بر الکل را می توان نه تنها برای ضدعفونی دست، بلکه برای ضدعفونی تجهیزات پزشکی نیز استفاده کرد.

زمانی که کاربران مراحل تمیز کردن و ضدعفونی کردن را با استفاده از ضدعفونی کننده های الکلی به مدت 30 دقیقه انجام دادند راندمان فیلتراسیون مؤثر ماسک های N95 که توسط کاربران استفاده می شد، به‌طور قابل توجهی کاهش یافت. با به کارگیری اصل احتیاط در مورد ویروس های بسیار خطرناک، تأثیر بخار الکل تولید شده در طی فرآیندهای ضدعفونی بر روی ماسک های N95 باید در نظر گرفته شود، تفاوت های فردی در مراحل ضدعفونی دست و وضعیت بدن ممکن است اثرات متفاوتی نسبت به مواردی که در اینجا نشان داده شده است، بر عملکرد ماسک ایجاد کند.

هیچ میان بری وجود ندارد و تنها یک رویکرد جامع می تواند گسترش همه گیری کنونی را کاهش دهد .استفاده از ماسک بخش مهمی از اقدامات پیشگیرانه جامع است، بنابراین باید به قابلیت اطمینان ماسک توجه بیشتری شود.

تفاوت ضدعفونی کردن نانوالیاف و ملت بلون در ماسک تنفسی

ماسک تنفسی

کمبود ماسک تنفسی از زمان ظهور ویروس کرونا-2 یا SARS-CoV-2 (COVID-19) یک نگرانی حیاتی کنونی است .در این کار، ملت بلون ها را که معمولاً برای ماسک صورت N95 استفاده می شود، با فیلتر نانوالیافی که به تدریج به عنوان یک فیلتر ماسک مؤثر استفاده می شود، مقایسه کردیم تا قابلیت استفاده مجدد آنها را ارزیابی کنیم.

خصوصیات گسترده به طور مکرر برای ارزیابی برخی از پارامترهای عملکرد، که شامل راندمان فیلتراسیون، سرعت جریان هوا، و خواص سطحی و مورفولوژیکی، پس از دو نوع روش تمیز کردن، انجام شد. در روش نخست تمیز کردن، نمونه ها در اتانول 75 درصد برای مدت زمان از پیش تعیین شده غوطه ور شدند. در نوع دوم، اتانول 75 درصد روی نمونه ها پاشیده شد. مشخص شد که راندمان فیلتراسیون فیلتر ملت بلون پس از ضدعفونی با اتانول به طور قابل توجهی کاهش یافته است در حالی که فیلتر نانوالیاف بدون در نظر گرفتن روش های تمیز کردن، کارایی فیلتراسیون بالایی را نشان داد. علاوه بر این، فیلتر نانوالیاف نسبت به فیلتر ملت بلون سازگاری سلولی بهتری را نشان داد و بی ضرر بودن آن برای بدن انسان اثبات شده است. پس از ضدعفونی با اتانول، سطوح هر دو نوع فیلتر آب گریزی خود را حفظ کردند، که می تواند به اندازه کافی از خیس شدن با رطوبت و پاشش بزاق جلوگیری کند تا نه تنها از انتقال پاتوژن بلکه رشد باکتری در داخل ماسک جلوگیری کند.

نتیجه گیری

بر اساس ارزیابی های مقایسه ای، استفاده گسترده تر از فیلترهای نانوالیافی برای کاربری در ماسک تنفسی به شدت توصیه می شود و می توان آن را چندین بار با بازده فیلتراسیون قوی استفاده کرد.

منابع:

ماسک های تنفسی از سلامتی محافظت می کنند اما بر عملکرد کاربر تأثیر می گذارند

اثربخشی ماسک صورت در کاهش مواجهه با ذرات معلق در هوا

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *