نانوبلاگ

ماسک کشاورزی – معرفی 2 ماسک تنفسی مناسب برای کشاورزی

ماسک کشاورزی

ماسک کشاورزی

چگونه متوجه می شوید که به درستی از ماسک تنفسی استفاده می کنید؟ انتخاب درست ماسک کشاورزی می تواند بسیار سخت باشد. انواع ماسک‌ های تنفسی اغلب در کشاورزی استفاده می‌شوند و بسته به نوع کار، معمولاً ماسک خاصی مورد نیاز است. برای اینکه بدانید از کدام ماسک استفاده کنید، باید بدانید چه نوع ماسک هایی در دسترس هستند و حروف و اعداد روی ماسک ها به چه معنا هستند. برچسب‌ های آفت‌کش‌ها/شیمیایی همیشه مشخص می‌کنند که کدام ماسک برای کار مورد نیاز است.

برای خرید ماسک مخصوص کشاورزی N95 می توانید به صفحه فروش ماسک سه بعدی بدون سوپاپ N95 مراجعه فرمایید.

راهنمای استاندارد حفاظت تنفسی کشاورزان

بسیاری از آلاینده های مضر موجود در هوا در مزارع و دامداری ها وجود دارد، به عنوان مثال، آفت کش ها، گرد و غبار، آمونیاک و غیره. محافظت در برابر آلاینده های موجود در هوا به روش های مختلفی امکان پذیر است. انواع مختلفی از تجهیزات حفاظت فردی (PPE) موجود است که شامل ماسک، عینک، روسری، چکمه یا کفش، پیش بند، دستکش و لباس است. برای مؤثر بودن و محافظت از شما در برابر آلاینده خاص، PPE باید مناسب باشد.

هر زمان که ذرات معلق گرد و غبار در هوا هستند از ماسک کشاورزی N95 با فیلتر گرد و غبار استفاده کنید مثل هنگام کار با یونجه، کشت در مزارع، تمیز کردن انبارهای پر از گرد و غبار، استفاده از آهک و کود. مواد فیبری به کار رفته در ماسک فیلتر گرد و غبار به طور فیزیکی ذرات را به دام می اندازد. این نوع ماسک تنفسی در برابر بخارات شیمیایی، گازها، اسپری های سمی آفت کش ها یا کمبود اکسیژن محافظت نمی کند.

نوع دیگر ماسک کشاورزی نوع کارتریج دار است. رایج ترین انواع این ماسک ها، ماسک های نیمه و تمام صورت هستند. ماسک کامل صورت بینی، دهان و چشم ها را می پوشاند. اگر خطر باعث تحریک پوست یا چشم شد و یا در هنگام استفاده از آفت کش ها و سم پاشی از ماسک تنفسی کارتریج دار استفاده کنید.

انواع ماسک مناسب برای کشاورزی

1-ماسک کشاورزی N95 تامین کننده اتمسفر و تصفیه کننده هوا

دو نوع اصلی ماسک تنفسی به روش های مختلفی کار می کنند. ماسک کشاورزی تامین کننده اتمسفر، هوای قابل تنفس تمیز را از منبع ایمن تامین می کنند. ماسک های تصفیه کننده هوا (APRs) بیشتر در مزارع استفاده می شوند. APR ها آلاینده ها را از هوای اطراف از طریق عناصر تصفیه کننده ای به نام فیلتر های ذرات و حذف می کنند.

2-ماسک کشاورزی کارتریج دار

عناصری که ذرات معلق مانند گرد و غبار در هوا یا اسپری ها را حذف می کنند، فیلتر نامیده می شوند. برای حذف بخارات یا گازها از هوا، یک ماسک مخصوص کشاورزی باید حاوی کارتریج های شیمیایی باشد. کارتریج ها ذرات هوا را حذف نمی کنند همانطور که فیلتر ها بخارات یا گاز های هوا را حذف نمی کنند. بسته به نوع کاری که انجام می‌دهید، باید عناصر خاص درست را روی ماسک خود داشته باشید.

ماسک کشاورزی کارتریج دار

بررسی انواع ماسک کشاورزی

ماسک هایی که حاوی کارتریج هستند یا نیم ماسک یا ماسک تمام صورت خواهند بود. ماسک هایی که فقط دهان و بینی را می پوشانند (مانند ماسک کشاورزی N95) فقط حاوی فیلتر هستند. این ماسک ها یکبار مصرف در نظر گرفته می شوند زیرا هیچ یک از قطعات قابل تعویض نیستند. علاوه بر این دارای رتبه NIOSH برای سه سطح مقاومت در برابر تخریب روغن (N، R و P) و سه سطح راندمان فیلتر (95، 99 و 100) هستند:

انواع فیلتر:

  • فیلترهای سری N در برابر روغن مقاوم نیستند.
  • فیلترهای سری R تا هشت ساعت در برابر روغن مقاوم هستند.
  • فیلترهای سری P ضد روغن هستند.

میزان فیلتر:

  • 95 به این معنی است که یک فیلتر می تواند حداقل 95 درصد از ذرات معلق در هوا را حذف کند.
  • 99 یعنی فیلتر حداقل 99 درصد ذرات معلق در هوا را حذف می کند.

100 به این معنی است که فیلتر حداقل 99.97٪ (در اصل 100٪) ذرات موجود در هوا را حذف می کند.

محدودیت های استفاده از ماسک تنفسی فیلتردار

بررسی ها نشان داده که با وجود اینکه استفاده اغلب افراد سالم از ماسک‌ کشاورزی فیلتر دار، محدودیت‌هایی هم برای استفاده عمومی این ماسک‌ها وجود دارد. در ادامه به این موارد اشاره کرده‌ایم:

  • افراد مبتلا به بیماری ‌های تنفسی مانند آسم، بیماری قلبی و بیماری خاص و مزمن، قبل از استفاده از این ماسک ها باید با پزشک معالج مشورت کنند.
  • روی تمام ماسک ‌های تنفسی این نکته درج شده است که آن‌ها برای یکبار استفاده مناسب هستند. بنابراین در صورت استفاده در مکان‌ های آلوده، آنها را دور بیندازید.
  • معمولا ماسک ‌های تنفسی روی صورت کسانی که ریش و سبیل دارند به ‌خوبی قرار نمی‌ گیرند. این افراد بهتر است از مدل ‌های دیگر ماسک استفاده کنند.

نتیجه گیری

ملاحظات زیادی برای ارزیابی، انتخاب و استفاده از ماسک‌ کشاورزی وجود دارد اعم از انتخاب صحیح ماسک، تناسب مناسب، تعمیر و نگهداری منظم و ارزیابی وضعیتی که در آن ماسک‌ ها استفاده می‌ شوند. نادیده گرفتن هر یک از این موارد ممکن است به دلیل اعتماد کاذب به توانایی دستگاه تنفسی برای محافظت، خطری را برای فرد ایجاد کند. شخص باید محدودیت‌ های ماسک های تنفسی را بشناسد و از موقعیت ‌هایی را که نیاز به حفاظت گسترده‌تری دارند، آگاه باشد.

منابع:
مقاله کدام ماسک، برای چه کاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *