مقالات علمی

آلودگی هوا در اهواز

آلودگی هوا در شهرها

مسئله آلودگی هوا در شهرها: چه راه حلی وجود دارد

یکی از معضلات عصر جدید، و صنعتی شدن شهرها آلودگی هوا به شمار می رود. در این میان، به بررسی یکی از مناطق مهم در این زمینه می پردازیم. اهواز یکی از آلوده‌ترین شهرهای ایران محسوب می شود. منابع این آلودگی را می‌توان در سه گروه قرار داد. که در ادامه به بررسی آن ها پرداخته می شود.

حمل و نقل شهری:

با توجه به جمعیت شهر اهواز که به بیش از یک میلیون و سیصد هزار نفر می‌رسد, حمل و نقل شهری یکی از عوامل آلودگی این شهر است. متاسفانه اکثر هم‌میهنانمان در سراسر ایران از جمله خوزستان و اهواز ترجیح می‌دهند از وسایل نقلیه‌ی شخصی استفاده کنند و این امر به آلودگی شهرها دامن می‌زند.

صنایع:

در اهواز صنایع مهمی از جمله صنعت نفت و گاز, پتروشیمی, صنایع فولاد و سیمان مستقر هستند و این شهر را به یکی از قطب‌های صنعتی ایران تبدیل می‌کنند. وجود صنایع در نزدیکی شهرها همواره یکی از عمده‌ترین دلایل بروز آلودگی هوا است.

گرد و خاک:

گرد و خاک مهم‌ترین عامل آلودگی شهر اهواز است و حدود یک دهه است که به یک بحران در استان خوزستان تبدیل شده است و حتی در سال گذشته به خاطر بروز این پدیده و رطوبت بالای هوا شاهد قطعی برق در این استان بودیم. منبع این گرد و خاک عراق است. در واقع به خاطر سدسازی‌های بی‌رویه‌ی ترکیه بر روی دجله و فرات, رطوبت خاک بین‌النهرین کم شده و این امر منجر به بروز طوفان خاک و رسیدن این گرد و غبار به ایران می‌شود.

چه راه حلی وجود دارد؟

در چنین شرایطی بهترین رویکرد برای مقابله با آلودگی استفاده از تکنولوژی‌های پیش گیرنده است. از جمله‌ی این تکنولوژی‌ها می‌توان از دستگاه‌های تصفیه‌ی هوا نام برد که برای تصفیه‌ی هوای خانه می‌توان از آن سود جست منتها از آنجا که عموما این دستگاه‌ها قیمتی بالا دارند, تهیه‌ی آن اکثر افراد را با سختی مواجه می‌کند. از دیگر مواردی که ما را در پیشگیری از آلوده شدن دستگاه تنفسمان از آلودگی یاری می‌کند استفاده از ماسک‌های تنفسی است که در این زمینه نکته‌ی مهم انتخاب ماسکی است که کارایی لازم برای مقابله با آلودگی را داشته باشد. در مقالات بعدی به معرفی انواع ماسک‌ها و میزان کارایی آنها می‌پردازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *