مقالات علمی

5 مزیت استفاده از الیاف نانو

5 مزیت استفاده از الیاف نانو

به چه میزان با الیاف نانو آشنایی دارید؟

الیاف دارای قطر کمتر از 500 نانومتر را «نانو الیاف» گویند. به زبان ساده تر قطر یک نانولیف معادل یک هزارم قطر تار موی انسان است. این الیاف ظریف سطح تماس بسیار بالایی با محیط اطراف ایجاد می کنند به بیان دیگر طول 3 گرم از نانوالیاف معادل با فاصله زمین تا کره ماه (363000 کیلومتر) است.

نانو الیاف در زمینه‌های گوناگون از جمله تولید لباس‌های محافظ و ضد لک، تولید آینه‌های قابل استفاده در فضا، فیلتراسیون‌ هوا و بسیاری از موارد دیگر کاربرد دارند. نانو الیاف‌ها نسبت به عبور هرچیزی غیر از مولکول‌های بسیار ریز مقاوم هستند. به همین دلیل می‌توان از آنها در تولیدپوشاک مقاوم در برابر مواد شیمیایی استفاده کرد. با روکش کردن الیاف بافتنی معمولی با نانو الیاف‌ها می‌توان آنها را نسبت به هرگونه لک اعم از چربی، آب، روغن و غیره مقاوم کرد.

مزاياي نانوالياف نسبت به الياف معمولي

امروزه با تقويت فيلترها با لايه‌هاي نانوالياف، گامي مثبت در بهبود عملكرد آنها برداشته شده است.

فيلترهايي که برپايه نانوالياف ساخته شده­اند توانايي جداسازي ذرات بسيار ريز معلق در سيالهاي مختلف مايع و گاز را با کارآيي بسيار بالاتر از فيلترهاي مرسوم دارند. همان گونه که در شکل زیر مشخص شده هر چه ظرافت الياف سازنده بستر فيلتر بيشتر باشد ذرات بيشتري را ميتواند در خود حفظ کند که نانوالياف با ظرافت بسيار بالاي خود امکان فيلتر کردن ذرات را، بيشتر فراهم ميکنند. همچنين، به علت مقاومت پايين در برابر جريان ورودي، افت فشار بالايي نخواهند داشت كه اين به معناي ذخيره‌ي انرژي و سرمايه است.

نانوالياف مورد استفاده در فيلترکردن، قطري در حدود 100 تا 1000 نانومتر را بايد دارا باشند، که اين قطر با الکتروريسي حاصل مي­گردد. سطح بسترهاي مورد استفاده براي رسيدن به بازده بالاتر در فيلترکردن اصلاح مي گردد. به­ کاربردن نانوالياف در فيلترکردن مزايايي چون مصرف انرژي کمتر، طول عمر بيشتر فيلتر، ظرفيت فيلترکردن بالاتر و نگهداري راحت­تر مي­باشد. اين فيلترها وزن کمتر و غشاء نازکي دارند و مي­توانند براي اهدافي همچون فيلترکردن خون، هوا، آب، گازها، نفت، بنزين، مواد شيميايي و غيره به کار روند. به طور کلي مزاياي فيلترهاي نانوليفي در برابر فيلترهاي ليفي مرسوم عبارتند از:

  • پتانسيل بالا براي ترکيب با مواد شيميايي در اثر سطح مخصوص بالاي نانوالياف
  • جداسازي ذرات کوچکتر از 1000 نانومتر با بازده بالا، به دليل منافذ کوچک و باز لايه نانوليفي
  • تخلخل بالاي فيلترهاي نانوليفي بواسطه ظرافت بالاي الياف (nm1000-50)
  • جرم پايين، دوام بالا  و نگهداري راحت
  • قابليت عملياتي در شرايط محيطي مختلف
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *