نانوبلاگ

روش صحیح استفاده از ماسک تنفسی

نحوه استفاده از ماسک تنفسی

نحوه استفاده از ماسک تنفسی

شما تا کنون چند بار از ماسک تنفسی استفاده کرده‌اید؟ نحوه استفاده از ماسک تنفسی چگونه است؟ آیا با روش صحیح استفاده از آن آشنایی دارید؟ ماسک تنفسی جهت کارایی حداکثر برای شما، باید درست روی صورتتان قرار بگیرد. در این مطلب نحوه استفاده از انواع ماسک تنفسی برای شما به طور کامل تشریح می‌شود. با ما باشید.

نحوه استفاده از ماسک تنفسی : روش صحیح استفاده

در ویدیو بالا، روش استفاده صحیح از ماسک فیلتر دار به خوبی آموزش داده شده است. برای درک بهتر این موضوع، مراحل زیر را دنبال کنید.

1- دست هایتان را بشویید

قبل از اینکه، به ماسک دست بزنید، باید دست‌هایتان تمیز باشند. آن‌ها را با آب و مایع دستشویی بشویید.

2- از سالم بودن ماسک مطمئن شوید

وقتی یک ماسک تنفسی جدید تهیه کردید، قبل از استفاده، باید از سلامت آن اطمینان حاصل کنید. بررسی کنید که هیچ سوراخ و منفذی روی ماسک نباشد. در مطالب قبلی تحت عنوان “ماسک تنفسی چیست و چگونه از شما محافظت می کند؟” به طور مفصل در مورد ماسک تنفسی صحبت کردیم.

3- ماسک را روی صورتتان قرار دهید

تعداد زیادی ماسک تنفسی در بازار وجود دارد. با توجه به نوع و شکل آن، می‌توانید ماسک را روی صورتتان قرار دهید. اگر با دیدن تصویر بهتر متوجه چگونگی استفاده از ماسک تنفسی می‌شوید، مقاله “چگونه از ماسک تنفسی استفاده کنیم” را از دست ندهید.

4- گیره بینی ماسک را تنظیم کنید

مورد دیگری که باید برای نحوه استفاده از ماسک تنفسی در نظر داشته باشید، تنظیم گیره بینی است. حالا که ماسک به خوبی روی صورت شما قرار گرفته است، از انگشت شصت و اشاره استفاده کنید، تا ماسک روی تیغه بینی‌تان حسابی محکم شود.

5- ماسک را امتحان کنید

در مرحله آخر، چند مرتبه داخل ماسک نفس عمیق بکشید. مطمئن شوید که هوا از جداره ماسک نشت نکند. با آرامش نفس بکشید.  

نحوه استفاده از ماسک تنفسی

روش صحیح برداشتن ماسک تنفسی

مسئله مهمی که ممکن است فراموش کنید، دقت هنگام برداشتن ماسک است. به طور کلی، به شما توصیه می‌کنیم، این 4 مرحله را برای برداشتن ماسک تنفسی انجام دهید.

 • دست‌هایتان را بشویید

 • با دقت ماسک را بردارید

 • ماسک را دور بیاندازید

 • دوباره دست‌هایتان را بشویید

بسته به کاری که قبل از برداشتن ماسک با دست‌هایتان انجام می‌دهید، ممکن است لازم باشد آن‌ها را بشویید. اگر دستکش دارید، قبل از برداشتن ماسک، آن‌ها را از دستتان در بیاورید. برای برداشتن ماسک از گوشه‌ها، بندها یا کش آن استفاده کنید. در این مرحله، قسمت جلویی و فیلتر ماسک می‌تواند موجب انتقال آلودگی به شما شود. ماسک تنفسی عموما وسیله‌ای یکبار مصرف است. پس از استفاده از آن در محیط‌های آلوده، باید آن را داخل سطل زباله بیاندازید. پس از اینکه از شر ماسک مصرف شده راحت شدید. دست‌هایتان را یکبار دیگر بشویید. با اینکار مطمئن می‌شوید که بعد از برداشتن ماسک، هیچ آلودگی بر دستان شما باقی نماند.

روش استفاده از ماسک فیلتر دار : نحوه قرارگیری کش‌ها دور سر

مشکلی که به مقدار زیاد در مواجهه با ماسک تنفسی شاهد آن هستیم، قرارگرفتن اشتباه کش‌ها دور سر است. راه حل اینجا است؛ ماسک را کف دستان تان بگیرید، دقت کنید که قسمت گیره بینی آن رو به بالا باشد. سپس ماسک را مقابل بینی تان تنظیم کنید حالا، ابتدا کش بالایی ماسک را دور سر ببرید و بالای گوش‌هایتان قرار دهید. در مرحله بعد، کش پایینی ماسک را دور سر ببرید و پشت گردن، زیر گوش قرار دهید.

نحوه استفاده از ماسک تنفسی : محل قرارگیری فوم یا ابر

نکته‌ای که بسیاری از مصرف کنندگان ماسک تنفسی نادیده می‌گیرند، محل قرارگیری فوم یا ابر ماسک است. این اشتباه معمولا موجب می‌شود که افراد ماسک را برعکس استفاده کنند. در این حال، قسمت ابری ماسک به اشتباه روی چانه قرار می‌گیرد. لطفا این مسئله را به عنوان نکته پایانی در نظر داشته باشید، که محل قرارگیری فوم یا ابر ماسک روی بینی است.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “روش صحیح استفاده از ماسک تنفسی

 1. مسلم پرسپولیسی گفت:

  سلام اگر به صورت دقیق طریقه استفاده از ماسک رو نشان بدین خیلی خوب و بهتر است واسه اینکه خیلی ها حتی خود من طریقه استفاده از موسک رو تو روزهای آلودگی بلد نیستم …… مرسی و خیلی ممنون

  1. فضلعلی گفت:

   مسلم عزیز سلام

   نحوه صحیح پوشیدن ماسک به صورت تصویری در تصویر ابتدای مقاله و ویدئو میانه مقاله آورده شده است.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *