مقالات علمی

ماسک با فیلتر کاغذ و الیاف – 2 تفاوت مهم فیلتر نانو با فیلترهای رایج

2 تفاوت مهم فیلتر نانو با فیلترهای رایج

ماسک تنفسی با فیلتر نانو

همیشه اولین سوالی که هنگام خرید ماسک به ذهن فرد می­ رسد این است که کدام از ماسک های موجود در بازار گزینه مناسب تری می باشد؟ ماسک با فیلتر کاغذ و الیاف چیست و چه تفاوتی با سایر ماسک ها دارد؟ البته هر یک از ما هنگام خرید الویت های مختلفی مد نظر داریم. اما اگر به کیفیت محصول اهمیت دهیم، بهتر است تفاوت ها را نیز بدانیم.

هدف خود را مشخص کنید

واضح است، که هدف اصلی استفاده از ماسک، جلوگیری از ورود آلاینده ها به سیستم تنفسی است. در این میان استفاده از فیلتر نانو در لایه های ماسک موجب فیلتراسیون مقدار بیشتری از ذرات آلاینده می شود. حال به بررسی تفاوت های میان ماسک با فیلتر کاغذ و الیاف و ماسک های با فیلتر های رایج می پردازیم.

چه تفاوتی بین فیلتر نانو و ملت بلون وجود دارد؟

هرچقدر ظرافت الیاف تشکیل دهنده فیلتر بیشتر باشد و الیاف تولید شده قطر کمتری داشته باشند توانایی جذب آلاینده ها توسط فیلتر از نظر تعداد بیشتر می شود. به این معنی که برای مثال اگر ماسک تولید شده از منسوج اسپان باند یک ذره با ابعاد فرضی 25 میکرون را به تعداد 1 عدد فیلتر کند، ماسک تولید شده از منسوج ملت بلون همان ذره را به تعداد 4 عدد و ماسک تولید شده با نانوالیاف همان ذره را به تعداد 12 عدد می تواند فیلتر کند. در شکل 1 به صورت شماتیک یک ماسک FFP3 وجود دارد که این مساله را نشان می دهد.

ماسک با فیلتر کاغذ و الیاف
ماسک با فیلتر کاغذ و الیاف

از طرفی هرچه ظرافت الیاف تشکیل دهنده لایه های ماسک بیشتر باشد، لایه ماسک به مشابه صافی با مش ریز تر عمل می کند. این امر اجازه عبور ذرات ریز تر را نخواهد داد. برای روشن تر شدن مساله از یک مثال ساده می توان استفاده کرد.

 • مش لایه ماسک تشکیل شده از پارچه اسپان باند، مشابه مش صافی سیب است.
 • مش لایه ماسک تشکیل شده از منسوج ملت بلون، مشابه مش صافی برنج است.
 • مش لایه ماسک تشکیل شده از نانوالیاف، مشابه مش صافی نمک است.

بدیهی است در حجمی از سیال که ذرات آلاینده ها با ابعاد مختلف وجود دارد ماسکی که از فیلتر نانو الیاف تولید شده باشد، جلوی عبور ذرات ریز تر را خواهد گرفت.

نتیجه گیری

بیشترین ذرات آلاینده های موجود در هوا، قطری بین 200 تا 500 نانومتر دارند. ماسک های تولید شده از روش های مرسوم که فقط لایه اسپان باند و ملت بلون در آن ها وجود دارد، به هیچ  وجه قادر به فیلتر کردن ذراتی با این ابعاد نیستند. به دلیل اینکه قطر الیاف و سایز مش لایه فیلتر تشکیل شده توسط آنها از سایز ذرات آلاینده بزرگتر است.

دیدگاهی در مورد “ماسک با فیلتر کاغذ و الیاف – 2 تفاوت مهم فیلتر نانو با فیلترهای رایج

 1. آرش گفت:

  سلام وقت بخیر ممنون از مطلب مفیدتون.
  یک سوال داشتم در این رابطه
  الیاف نانو با اسپان باند و ملت بلون از لحاظ ظاهری چه تفاوتی دارند و قدرت فیلتراسیون هر کدم تا چند میکرون هست؟

  1. فضلعلی گفت:

   آرش عزیز سلام

   تصویری که به انتهای مطلب اضافه شده است، تفاوت ظاهری لایه های زیر را در ماسک نانو پاک برای شما مشخص می کند:

   • پارچه SMS ضد حساسیت
   • لایه بیس نانو الیاف
   • لایه نانو الیاف
   • لایه ملت بلون
   • پارچه کربن اکتیو
   • پارچه اسپان باند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *