نانوبلاگ

همه چیز درباره ماسک N99 – ماسک N99 را بشناسیم!

درباره ماسک N99

در حال حاضر، احتمالاً بیش از آنچه فکر می کردید در مورد ماسک های تنفسی N95 می دانید. در بحبوحه همه‌گیری ویروس کرونا، این ماسک‌ها به ابزار نجاتی برای پرسنل پزشکی و سایر کارکنان خط مقدم مبارزه با COVID-19 تبدیل شده‌اند. اما اخیراً ممکن است تبلیغاتی برای ماسک های N99 یا R95 مشاهده کرده باشید. نه، اشتباه تایپی نیست. در اینجا یک راهنمای کوتاه برای اینکه ماسک N99 چیست آورده شده است. در این مقاله به بررسی همه چیز درباره ماسک N99 خواهیم پرداخت.

ماسک تنفسی چیست؟

بیایید با اصول اولیه شروع کنیم. همه این ماسک ها به جای ماسک های جراحی، ماسک تنفسی هستند. در حالی که ماسک‌های جراحی به ‌صورت شل روی صورت قرار می‌گیرند و اجازه می‌دهند ذرات از کناره‌ها وارد شوند، ماسک‌های تنفسی برای ایجاد یک مانع موثر در اطراف صورت طراحی شده‌اند تا بیشتر ذرات را فیلتر کنند. ماسک‌های تنفسی بهترین محافظت ممکن را در بحبوحه بحران کنونی ارائه می‌کنند، به همین دلیل است که دولت‌ها و بیمارستان‌ها برای خرید آن‌ها برای کارکنان خود در حال رقابت هستند. این مورد منجر به کمبود جهانی ماسک N95 شده است.

ماسک N99 چیست؟

درباره ماسک N99 می توان گفت، ماسک های محافظت در برابر هوای آلوده هستند که قابلیت فیلترینگ ذرات معلق در هوا به اندازه 2.5 PM را دارا می باشند. عبارت “N” به خواص عدم مقاومت ماسک ها، به خصوص در برابر ذراتی که پایه روغنی دارند، اشاره دارد. این موضوع باعث ایجاد سر و صدا در بین خریداران شده است؛ زیرا ویروس کرونا یک ذره مبتنی بر لیپید (بر پایه روغن) است، به این معنی که ویروس در یک لایه چربی طبیعی به نام پوشش ویروسی پوشانده شده است. همه ویروس ها دارای پوشش لیپیدی نیستند، اما ویروس کرونا دارای پوشش چربی است، به همین دلیل است که در مورد مفید بودن ماسک N99 تردیدهایی وجود دارد.

برای خرید ماسک N99 می توانید به صفحه فروش ماسک نانو الیاف عمومی سوپاپ دار N99 مراجعه فرمایید.

خبر خوب این است که قسمتِ دومِ نامِ ماسک تنفسی به کارایی آن یا توانایی آن در جلوگیری از ذرات ناخواسته بدون توجه به ویژگی فیلتر روغن آنها اشاره دارد. خوشبختانه، راندمان فیلتراسیون بسیار بالا است. ماسک N99 می تواند 99 درصد از عبور تمام ذرات بزرگتر از 0.3 میکرون جلوگیری کند. این مورد شامل بسیاری از ویروس ها، میکروارگانیسم های مضر و سایر ذرات نامطلوب مانند دود و خاکستر می شود. بنابراین عدد “99” نشانگر این است که ماسک ها تا 99 درصد ذرات معلق در هوا را می توانند فیلتر کنند و ماسک های N99 قابلیت فیلترینگ بهتری نسبت به سایر ماسک ها دارند.

ماسک تنفسی N99 به دلیل نحوه چیدمان لایه های مختلف آن چنین رکورد چشمگیری دارد. این ماسک حاوی یک فیلتر ویژه است که از چندین لایه تشکیل شده که وقتی در کنار هم قرار می گیرند، می توانند مانع از عبور ذرات کوچکتر شوند.

فیلتر ماسک N99

درباره ماسک N99 و فیلتر آن می توان گفت که چندین لایه دارد و برای ایجاد یک فیلتر واحد و بسیار کارآمد در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. به طور معمول، این ماسک از پنج تا هفت لایه تشکیل می شود که از جمله ی آن یک لایه کربن فعال که می تواند ذرات کمتر از 2.5 PM را از بین ببرد که برای محافظت در برابر بیشتر ویروس ها علی الخصوص ویروس کرونا مناسب می باشد.

با این حال، مهم است به یاد داشته باشید که هیچ ماسکی به طور کامل در برابر ویروس کرونا مقاوم نیست. دلیل آن هم این است که ویروس بسیار کوچک است و ممکن است بتواند راه خود را از طریق ماسک پیدا کند. با یک ماسک تنفسی N99، احتمال ورود ویروس کرونا یا سایر ذرات مضر بسیار پایین می آید، با این حال احتمال آن صفر نیست و کاربران باید همیشه فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند و در صورت مشاهده علائم خود را قرنطینه کنند.

ماسک N99، برادر بزرگتر N95

قبل از شیوع ویروس کرونا، اصطلاح “ماسک تنفسی N99” خارج از حوزه پزشکی و ساخت و ساز چندان شناخته شده نبود. در حال حاضر، N99 و هم رده های آن یعنی N95 و N100، موضوعات گفتگوی محافل هستند. ادعای شهرت سری N توانایی آنها در جلوگیری از ذرات بسیار کوچک، از جمله بیشتر ویروس ها است.

با این حال، قبل از خریداری و یا حتی اقدام به تولید ماسک N99، موارد خاصی وجود دارد که باید بدانید. در این مقاله، همه چیز، از نام گرفته تا نحوه پوشیدن آن‌ها را پوشش خواهیم داد و خواهیم دید که آیا ماسک تنفسی N99 واقعاً در مواجهه با COVID-19 مفید است یا خیر.

مواردی که درباره ماسک N99 و قبل از خرید آن باید در نظر گرفت

 • شماره، نوع و خواص فیلترها. فیلترها مهمترین قسمت هر ماسکی می باشند و در عملکردشان نقش تعیین کننده دارند. طول عمر ماسک ها نیز به این فیلترها بستگی دارد.
 • خرید یک ماسک با فیلترهای کربنی، به دلیل فیلتر کردن بهتر باکتری ها، ویروس ها و مواد شیمیایی گزینه بهتری می باشد.
 • ماسک با یک هواکش ریز یا یک سوپاپ تنفسی، باعث راحتی در تنفس و تکلم می گردد.
 • ماسک های N99 در سایزهای مختلفی موجود هستند، نبابراین سایزی را انتخاب کنید که به خوبی روی صورت شما قرار گیرد. یک ماسک باید تمام بینی، دهن و چانه را بدون هیچ شکافی بپوشاند. اگر ماسکی که خریداری کرده اید اینگونه نباشد، تمام انتظارات شما از ماسک بی فایده خواهد بود.
 • ویژگی ماسک N99 یکی دیگر از فاکتورهایی هست که باید در نظر گرفت. همیشه بهتر است ماسک را از برندهای معتبر خریداری نمایید.
 • ماسک با قابلیت استفاده مجدد هم از لحاظ صرفه اقتصادی و هم زیست محیطی گزینه بسیار خوبی می باشد. هرچند ممکن است مبلغ بیشتری جهت خریداری آن پرداخت کنید، ولی تا چندین بار شستن می توان آن را دوباره استفاده کرد.
 • اگر شما سابقه مشکلات تنفسی دارید یا درگیر فعالیت بدنی سنگینی می باشید، شما باید به فکر خریداری ماسک N99 دو سوپاپه یا موارد دیگر ماسک ها باشید؛ قابلیت بالای فیلترینگ ماسک های N99 گاهی اوقات ممکن است در دم و بازدم اختلال ایجاد کند.

چه کسانی باید از ماسک N99 استفاده کنند؟

از قبل ماسک‌های N99 توسط کارگران ساختمانی یا افرادی که دائماً در معرض آلاینده‌ها بودند، استفاده می‌شد. بعد به دلیل توانایی فیلتر اکثر میکروارگانیسم ها در حوزه پزشکی نیز محبوبیت پیدا کردند. در حالت ایده آل، ماسک N99 باید توسط افرادی استفاده شود که دائماً با بیماران COVID-19 در تماس هستند.

متأسفانه، به دلیل افزایش تقاضا، کمبود شدید ماسک N99 در سراسر جهان وجود دارد. بسیاری از نیروهای بخش اورژانس، از جمله آنهایی که شبانه روز در بخش مراقبت های بهداشتی کار می کنند، به این ماسک ها دسترسی ندارند و حتی ممکن است به استفاده مجدد از آنها متوسل شوند.

از طرفی بسیار مهم است که عامل قابلیت تنفس را مدنظر قرار دهید؛ زیرا با توجه به سطح فعالیت بدنی یا وضعیت جسمانی شما ممکن است باعث بروز مشکلات تنفسی گردد. افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی غیرکووید (مانند آسم) یا کسانی که با شرایط مزمنی که تنفس را برایشان سخت می‌کند (مانند فیبروز کیستیک) زندگی می‌کنند، نباید از ماسک N99 استفاده کنند. در مورد ماسک N99، می توان به این نکته اشاره کرد که تنفس از طریق این ماسک بسیار سخت‌تر است و کسانی که سابقه مشکلات تنفسی دارند ممکن است در انجام فعالیت های روزمره شان اختلال ایجاد کند.

ماندگاری ماسک های تنفسی N99 چقدر است؟

ماسک‌های تنفسی N99 نباید بیش از هشت ساعت استفاده شوند. به این دلیل که فیلتر با گذشت زمان با آلاینده ها و ذرات ریز پر می شود و آن را سمی می کند. همچنین، با پر شدن فیلتر ماسک با ذرات خارجی، تنفس ممکن است مشکل‌تر شود.

چگونه ماسک N99 را دور بیندازیم؟

معقول ترین راه برای برداشتن ماسک N99 استفاده از بندها یا نوارهای کشی موجود در کناره هاست. بند یا نوارها را از پشت سر خود باز کنید و ماسک را داخل سطل زباله بیندازید. حتی بهتر است ابتدا ماسک را داخل یک کیسه پلاستیکی یکبار مصرف قرار دهید و آن را در یک سطل زباله بزرگ خارج از خانه یا محیط کار خود بیندازید. این مورد به جلوگیری از آلوده شدن افراد دیگر کمک می کند.

در مورد ماسک N99 لازم است هنگام برداشتن ماسک به بیرون یا داخل آن دست نزده و بلافاصله پس از دور انداختن هر ماسک، دست های خود را بشویید.

آیا ماسک های تنفسی N99 قابل استفاده مجدد یا قابل شستشو هستند؟

اگرچه مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) دستورالعمل هایی را برای استفاده مجدد از این ماسک ها در شرایط اضطراری منتشر کرده است، اما ترجیحا از این کار اجتناب کنید، ماسک های N99 را نباید دوباره استفاده کرد یا با افراد دیگر به اشتراک گذاشت. پس از استفاده مجدد، ذرات به دام افتاده، از جمله میکروارگانیسم‌های مضر و ویروس‌ها، می‌توانند روی پوست منتقل شده و از طریق دهان، بینی یا هر بریدگی یا خراشیدگی وارد بدن شوند.

درباره ماسک N99 قابلیت شستشوی ماسک در ابتدا به محصولی که خریداری می کنید بستگی دارد. برخی ماسک ها این قابلیت را دارند، در حالی که برخی با توجه به مصارف محدودشان این قابلیت را دارا نمی باشند. قابلیت شستشو نیز فاکتور مهم دیگر انتخاب ماسک های N99 می باشد. بنابراین باید هنگام خریداری بسته ماسک مورد نظرتان به دارا بودن این قابلیت توجه فرمایید.

دستورالعمل های قرار دادن صحیح ماسک بر روی صورت

 1.  اطمینان حاصل کنید که بررسی های لازم ازجمله سالم بودن ماسک و مناسب بودن برای محیطی که در آنجا می خواهید از ماسک استفاده کنید را انجام داده باشید.
 2. اگر از عینک استفاده می کنید، عینک را بردارید. اگر موهای صورت در جایی که ماسک تنفسی با صورت تماس دارد وجود داشته باشد، ممکن است ماسک عملکرد لازم را نداشته باشد.
 3. با یک دست ماسک تنفسی را بگیرید و انگشت شست خود را در قسمت داخلی ماسک قرار دهید (شکل 1).
 4. بندهای بالایی و پایینی را پشت سرتان بکشید، در حالی که ماسک تنفسی را روی صورت خود قرار می دهید (شکل 2).
 5. بند بالایی را در قسمت فوقانی سر و بند پایینی را روی گردن قرار دهید. مطمئن شوید که بندها پیچ نخورده باشند (شکل 3).
 6. موقعیت ماسک تنفسی را روی صورت تنظیم کنید و در اطراف بینی فشار دهید تا نوار فلزی به طور کامل فرم بینی را به خود بگیرد و اطمینان حاصل شود که صورت به طور کامل پوشیده شده است و هیچ نشتی هوایی بین ماسک و صورت وجود ندارد (شکل 4).
 7. در مورد ماسک N99، با دم و بازدم عمیق جهت نبودن نشتی هوای اطراف بینی و صورت اطمینان حاصل کنید. تناسب خوب ماسک بر روی صورت زمانی حاصل می شود که هیچ هوایی از کناره های ماسک عبور نکند. هر بار که ماسک تنفسی را مجدداً استفاده می کنید این کار را انجام دهید و در صورت مشاهده نشتی مراحل “1” تا “7” را تکرار کنید (شکل 5).

در مورد ماسک N99

تحقیقات علمی

تحقیقات اخیر بنیاد NHS دانشگاه کمبریج در بریتانیا نشان می‌ دهد که بیمارستان‌ هایی که از ماسک‌های صورت درجه یک مانند N99 برای کارکنان مراقبت‌های بهداشتی خود استفاده می‌کنند، صد درصد محافظت در برابر عفونت مستقیم کووید-۱۹ را مشاهده کرده ‌اند.این تحقیق که در مرحله بازبینی دقیق می باشد، در یکی از بیمارستان های هند انجام شده است.

جایی که اکثر کارکنان مراقبت های بهداشتی از ترکیبی از ماسک های جراحی، ماسک های N95 و سایر تجهیزات حفاظتی پرسنل (PPE) در حین درمان بیمارانی که کووید آن ها مثبت شده است، استفاده می کنند. روش استفاده از ماسک‌های درجه یک FFP3 یا N99 در بیمارستان‌های هند نسبتاً جدید است و مطالعه در مورد اثربخشی این ماسک‌ها می‌تواند جهت و راه‌حل جدیدی برای موارد مکرر درگیری کووید در میان کارکنان مراقبت‌های بهداشتی ارائه کند.

نتیجه تحقیقات

در طول موج اول کووید، کارکنان مراقبت‌های بهداشتی در بیمارستان‌های دانشگاه کمبریج از ماسک‌های جراحی استفاده می‌کردند که کاملاً سست و شل بودند. در طول موج دوم، آنها شروع به استفاده از ماسک های N99 برای کارکنان مراقبت های بهداشتی خود کردند.

محقق اصلی این مطالعه، دکتر مارک فریس، که همچنین متخصص بهداشت است، در مقاله تحقیقاتی گفته است: «مدل ما نشان می‌دهد که درباره ماسک N99 صد درصد از درگیری مستقیم کووید-19 بخش محافظت می‌کند. درگیری در میان کارکنان مراقبت های بهداشتی که از بیماران مبتلا به کووید-19 مراقبت می کنند ممکن است با استفاده از ماسک های تنفسی N99 یا FFP3، در ترکیب با سایر PPE و اقدامات کنترل واگیری، پیشگیری شود.

مطالعه کمبریج همچنین نیاز به درک درجات مختلف محافظتی که ماسک‌های مختلف ارائه می‌کنند را برجسته می‌کند. ماسک‌های N95 رایج‌ترین ماسک‌های تنفسی هستند که در طول همه‌گیری کووید استفاده می‌شوند. تولیدکنندگان ماسک‌های تنفسی N95 اساساً گواهینامه‌ای از مؤسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی (NIOSH) که بخشی از مراکز کنترل بیماری (CDCs) است، دریافت می‌کنند.

ماسک‌های تنفسی N95 برای فیلتر کردن آلاینده‌هایی مانند گرد و غبار، بخارات و همچنین عوامل میکروبی از جمله سل و ویروس آنفولانزا استفاده می‌شوند. با این حال، طبق گواهی NIOSH/CDC، ماسک های تنفسی N99 حداقل 99 درصد از ذرات معلق در هوا را فیلتر می کند.

برای مطالعه بیشتر می توانید به مقاله تفاوت ماسک n95 و n99 مراجعه فرمایید.

نتیجه گیری

درباره ماسک N99 می توان گفت که راندمان فیلتراسیون بسیار بالایی دارند و از عبور انواع آلاینده ها و میکرو ارگانسیم ها جلوگیری می کند. بنابراین منطقی به نظر می آید که هرچند هزینه بیشتری جهت تهیه این ماسک کنید اما خیالتان تا حد زیادی از بابت تنفس هوای آلوده راحت خواهد بود و با آسودگی خیال به امور روزمره خواهید پرداخت.

منابع:
مقاله: ماسک N99 صد در صد ضد کوید است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *