نانوبلاگ

ماسک FFP3 چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

ماسک FFP3 چیست

مناسب ترین ماسک برای محیط کار

قبل از پاسخ به این سوال که ماسک FFP3 چیست، می خواهیم به لزوم استفاده از ماسک های تنفسی در محیط های آلوده اشاره کنیم. آئروسل ها و ذرات ریز از خطرناک ترین عوامل مضر برای سلامتی در محیط کار هستند و در عین حال اغلب با چشم غیر قابل تشخیص هستند. این ذرات خطرناک می توانند باعث سرطان یا بیماری های دیگر شوند. برخی دیگر به سیستم تنفسی آسیب می رسانند یا بهترین حالت آن مواجه شدن همه کارگران با بو های ناراحت کننده می باشد. بنابراین استفاده از ماسک های مناسب در این محیط ها الزامی است.

ماسک های FFP در برابر آلاینده های ذرات معلق مانند گرد و غبار، دود و آئروسل ها محافظت می کنند. این ماسک ها مطابق استاندارد اروپا (EN149:2001+A1:2009) طبقه بندی شده اند. ماسک های تنفسی با سطوح حفاظتی بالاتر به طور موثرتری فرایند فیلتر کردن را انجام می دهند و بنابراین می توانند در برابر مواد مضر بیشتر و غلظت های بالاتر آلاینده ها استفاده شوند. در این مقاله در رابطه با اینکه ماسک FFP3 چیست و کاربرد ماسک FFP3، صحبت خواهیم کرد.

ماسک ffp3

جهت خریداری ماسک FFP3 نانوپاک به صفحه ماسک نانو الیاف کربنی سوپاپ‌دار FFP3 مراجعه کنید.

انواع ماسک های کلاس FFP

ماسک های FFP طبق استاندارد اروپا در 3 سطح حفاظتی عرضه می شوند:

  • FFP1
  • FFP2
  • FFP3

ماسک های صورت FFP1 « کمترین » و ماسک های FFP3 « بیشترین » میزان فیلتراسیون را دارا می باشند. در جدول زیر، اطلاعاتی در مورد میزان فیلتراسیون ذرات معلق در هوا، میزان نشتی و عبور ذرات از ماسک به داخل مجاری تنفسی گزارش شده است.

جدول کلاس ماسک FFP

ماسک های صورت فیلتر کننده ذرات چگونه کار می کنند؟

یکی از جواب ها به سوال ” ماسک FFP3 چیست ” این است که بدانیم عملکرد ماسک های فیلتر کننده چگونه است. ماسک های صورت فیلتر کننده ذرات عملکرد موثری در برابر مواد مضر دارند. پارچه متراکم فیلتر، مانع از عبور مواد جامد می شود و لایه های داخلی به صورت الکترواستاتیک شارژ می شوند.

در نهایت مانع از چسبیدن ذرات خطرناک به این لایه ها و ورود به مجاری تنفسی می شود. استفاده از آنها در محیط های کاری بیش از « مقدار مجاز مواجهه شغلی » (OEL) اجباری است. همچنین به ماسک ها یک طبقه بندی « فاکتور حفاظتی اختصاص یافته » یا (APF) داده می شود تا به فرد استفاده کننده کمک کند سطح حفاظتی مناسب را انتخاب کند.

دو فاکتور مهم OEL و APF

OEL ها استانداردهایی هستند که میزان یا غلظت یک ماده خطرناک مجاز در هوای محیط کار را تعیین می کنند. این مقدار، حداکثر غلظت گرد و غبار، دود و یا ذرات معلق در هوای تنفسی محیط کار است که به سلامتی افراد آسیب نمی رساند. در صورت تجاوز از این مقدار، باید از ماسک تنفسی استفاده شود.

APF یک ماسک ایمنی نشان می دهد که چقدر از کاربر در برابر مواد خطرناک محافظت می کند. یک ماسک با مشخصه APF4، غلظت ماده خطرناک در هوای تنفس شده توسط کاربر را تا چهار برابر کاهش می دهد. پس از پوشیدن صحیح ماسک تنفسی، ماسک کلاس FFP1 باید قرار گرفتن در معرض ذرات معلق در هوا را با ضریب 4، ماسک FFP2 با ضریب 10 و ماسک FFP3 با ضریب 20 کاهش دهد.

ماسک FFP3 چیست ؟

ماسک های نیم صورت فیلتردار در سه کلاس در برابر ذرات معلق روغنی آبی، دود و ذرات ریز در حین کار محافظت می‌کنند. در رابطه با اینکه ماسک FFP3 چیست ، باید بگوییم که ماسک FFP3 یک ماسک تنفسی فیلتردار است و طبق استاندارد اتحادیه اروپا EN 149 تعریف و تعیین شده است. این ماسک به عنوان فیلترهای مکانیکی، اصطلاحاً “رسپیراتور” استفاده می شوند و معمولاً به عنوان “ماسک های FFP” شناخته می شوند.

اگرچه ماسک‌های FFP3 شبیه ماسک های N99 هستند، اما ماسک های FFP3 ویژگی های متمایزی دارند و از استانداردهای نظارتی متفاوتی پیروی می کنند. ماسک FFP3 بالاترین میزان فیلتراسیون را در بین تمام ماسک های FFP ارائه می دهد.

ماسک نانوالیاف کربنی سوپاپدار
ماسک نانوالیاف کربنی سوپاپدار FFP3

انواع ماسک FFP3 چیست ؟

  • ماسک نانو الیاف کربنی سوپاپ‌دار FFP3
  • ماسک نانو الیاف سوپاپ‌دار FFP3
  • ماسک کاسه ای FFP3
  • ماسک کربن اکتیو کاسه‌ای FFP3

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ماسک FFP3 و انواع آن می توانید به صفحه ماسک ضد گرد و غبار FFP3 مراجعه کنید.

کاربرد ماسک FFP3 چیست

عملکرد و کاربرد ماسک FFP3 این است که از فرد در برابر گرد و غبار، ذرات معلق در هوا و قطرات مضر محافظت می کند. بنابراین به عنوان تجهیزات حفاظت شخصی (PPE) طبقه بندی می شود. نشت کل یک ماسک FFP3 حداکثر 2٪ است. حداقل 99 درصد از آلاینده ها از هوای استنشاقی فیلتر می شوند. در ادامه چند نمونه کاربرد ماسک FFP3 ذکر شده است.

1.مناسب برای فیلتر انواع ذرات

همچنین کاربرد ماسک FFP3 در برابر ذرات بسیار ریز مانند آزبست یا سرامیک یا حتی در برابر ویروس های تنفسی مانند آنفولانزای پرندگان، کووید-19 یا سارس می باشد. همچنین در برابر ذرات مضر و سرطان زا مبتنی بر آب و روغن و ذرات رادیواکتیو، عوامل بیولوژیکی موجود در هوا گروه خطر 2+3 و آنزیم ها محافظت می کنند.

2.مناسب برای کادر درمان

طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی، از جمله کاربرد ماسک های FFP3 عمدتا برای پرسنل و کادر درمانی که با کرونا در تماس هستند، مناسب می باشد.

3.مناسب محیط کار آلوده

ماسک های FFP3 می توانند در محل کار با غلظت آلایندگی تا 20 برابر حد مجاز (WEL) استفاده شوند.

نتیجه گیری

ماسک های نیم صورت فیلتردار مناسب ترین گزینه برای استفاده در محیط های با آلودگی بالا می باشند. در بین انواع این ماسک ها ماسک FFP3 بیشترین میزان فیلتراسیون را دارد. کاربرد ماسک FFP3 در استفاده گسترده آن میان صنایعی مانند کارخانجات فولاد، چوب بری، قطعات فلزی است. همچنین جهت فیلتر مواد و عوامل بیماری زا مانند ویروس ها، باکتری ها و هاگ های قارچی مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله به این سوال که ماسک FFP3 چیست و کاربرد انواع مختلف آن پرداختیم، امیدواریم برای شما مفید واقع شود.

منابع:

کلاس های ماسک صورت FFP

ماسک FFP3: خطر ابتلا به COVID-19 را کاهش می دهد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *