نانوبلاگ

بررسی ماسک N95 – هر آنچه باید در مورد ماسک N95 بدانیم

بررسی ماسک N95

بررسی ماسک N95

روزهای خاصی از سال مخصوصا زمانی که هوا رو به سردی می‌رود، درجه آلودگی در شهرهای بزرگ شدت پیدا می‌کند. توصیه پزشکان استفاده از ماسک مناسب مانند ماسک N95 و اجتناب از تردد در فضای باز است. زیرا با حضور در فضای آزاد این آلودگی‌ها وارد ریه شده و ممکن است باعث بروز و تشدید مشکلات تنفسی‌ یا بیماری ریوی گردد. در این مقاله به بررسی ماسک N95، ماسک kn95 چیست، عملکرد آن و تفاوت این ماسک با نمونه‌های دیگر می پردازیم، با ما همراه باشید.

فصل‌هایی مانند پاییز و بهار که ذرات گرد و خاک یا بذر گل‌ها و گیاهان در هوا پراکنده می‌شود، حساسیت‌های فصلی و آلرژی شدت می‌گیرد. در این فصل‌ها افرادی برای جلوگیری از بروز حساسیت‌ های شدید فصلی و عطسه‌ های پی‌درپی از ماسک استفاده می کنند. این موارد همه‌ساله دیده می‌شود و موضوع جدیدی برای استفاده از ماسک تنفسی به‌حساب نمی‌آید.

اما این روزها ماسک‌ ان 95 به دلیل دیگری استفاده می‌شوند. ویروس کرونا در هوا پراکنده است و صدمات جدی به بدن وارد می‌کند. این تا به امروز منجر به مرگ افراد زیادی شده است. به همین دلیل، دولت‌ها استفاده از ماسک‌های مناسب را برای پیشگیری از ابتلا و انتقال این بیماری اجباری کرده‌اند.

ماسک تنفسی
ماسک تنفسی

ماسک kn95 چیست؟

در پاسخ به سوال ماسک kn95 چیست، می توان گفت این محصول یک ماسک محافظ با فیلتر پلیمری مصنوعی مشبک است. عدد 95 که برای این ماسک در نظر گرفته‌شده، نشان‌دهنده این است که ماسک تا 95 درصد از ذرات ریز آلودگی (تا 0.3 میکرون و بیشتر) جاری در هوا را فیلتر می‌کند. ازجمله این ذرات می‌توان به ذرات آلوده به ویروس کرونا اشاره کرد. حرف N نشان دهنده استاندار امریکا و حروف KN نشان دهنده استاندارد چین می باشند.

عده‌ای به‌محض شنیدن قابلیت فیلترسازی 95 درصدی این ماسک، احساس تنگی تنفس می‌گیرند و ترجیح می‌دهند از ماسک‌های دیگر استفاده کنند. تصور این افراد چنان است که در اثر استفاده از این ماسک‌ها، میزان اکسیژن کمتری به بدنشان می‌رسد. درصورتی‌ که این‌طور نیست! اکسیژن به‌خوبی از این ماسک‌ها عبور می‌کنند و کسانی که ماسک N95 استفاده می‌کنند، مشکلی در تنفس ندارند.

فیلتراسیون این ماسک ها چگونه است؟

اطلاعات به دست آمده از بررسی ماسک‌ N95 حاکی از آن است که این نوع ماسک توانایی فیلتر کردن موارد زیر را دارند:

 • ذرات گرد و خاک جاری در هوا
 • آلودگی هوا
 • باکتری‌ها
 • ویروس‌ها
 • ذرات آلرژی‌زا یا حساسیت‌زا
میزان فیلتراسیون ماسک های تنفسی
میزان فیلتراسیون ماسک های تنفسی

همچنین این ماسک توانایی فیلتر کردن این موارد را ندارد:

 • گازهای مصنوعی
 • بخارهای شیمیایی
 • بخار ناشی از مواد نفتی مانند گازوئیل و بنزین

تفاوت ماسک‌های N95 و ماسک‌های سه لایه پزشکی

ماسک سه لایه پزشکی وسیله‌ای یکبار مصرف و گشاد است، که یک مانع فیزیکی بین دهان و بینی فرد و آلودگی‌های احتمالی موجود در محیط ایجاد می‌کند. این نوع از ماسک‌ها اغلب به‌عنوان ماسک صورت شناخته می‌شوند، اگرچه همه ماسک‌هایی که روی صورت قرار می‌گیرند، ماسک سه لایه پزشکی نیستند! این ماسک‌ها آزادانه روی صورت قرار می‌گیرند و لبه‌های آن‌ها به نحوی طراحی نشده، که مانع از نفوذ هوای آزاد به درون ماسک و رسیدن آن به دهان و بینی شود.

در نقطه مقابل، ماسک‌های N95 یک وسیله محافظتی تنفسی هستند، که متناسب با اجزای صورت و به منظور پوشش‌دهی کامل بینی و دهان طراحی‌شده‌اند. این ماسک‌ها با وجود فیلتراسیون کارآمد، اجازه نفوذ ذرات آلودگی را به درون دستگاه تنفسی انسان نمی‌دهند. قدرت فیلتر کنندگی این ماسک‌ها تا 95 درصد است و فقط پنج درصد احتمال دارد که ویروسی بتواند از ماسک عبور کند. درصورتی‌ که برای ماسک‌های سه لایه پزشکی، هیچ عدد و رقمی برای فیلتر کردن آلودگی تعیین نشده است. گاهی ممکن است با وجود استفاده از ماسک، آلودگی‌ها از کناره‌های آن و منافذ باز ماسک، خودشان را به درون بدن برسانند.

طریقه استفاده مجدد از ماسک N95

ماسک‌های سه لایه یکبار مصرف هستند؛ اما می‌توان در شرایط خاص مجددا از آنها استفاده کرد. مرکز تخصصی و مرجع بهداشت عمومی (INSPQ) اعلام کرد در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت دسترسی به ماسک، می‌توان ماسک را در برابر نور آفتاب قرار داد تا ضدعفونی شود. در روش دیگر، آن را درون یک کیسه پارچه‌ای تمیز نگهداری کرده و سپس دوباره از آن استفاده شود. البته بهتر است هر بار کیسه شسته شود تا آلودگی در آن تجمع نکند.

نهایت تعداد دفعات استفاده از این ماسک‌ها برای افراد عادی در محیط‌های غیر درمانی و آلوده، حدود پنج بار است. قبل از استفاده حتما این بررسی کنید که ماسک دچار پارگی نشده باشد. موقع استفاده مجدد از ماسک مراقب باشید که دست‌هایتان قسمت بیرونی آن را لمس نکند. پس از قرار دادن ماسک روی صورتتان هم حتما دست‌هایتان را به‌خوبی با آب و صابون بشویید.

 استفاده مجدد از ماسک
استفاده مجدد از ماسک N95

کاربرد ماسک kn95 چیست؟

بررسی ماسک N95 نشان داد، این ماسک‌ها برای افراد سالم و کسانی که به بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی یا کرونا ویروس مبتلا هستند، بهترین انتخاب خواهند بود. در افراد سالم، لایه مشبک ماسک اجازه ورود ذرات آلودگی را به درون دستگاه تنفسی نمی‌دهد. برای افراد بیمار هم این لایه مانع از پخش شدن ذرات آلوده به ویروس در محیط می‌شود.

در هنگام خرید ماسک های تنفسی باید توجه داشت ماسک‌های حاوی دریچه تهویه هوا برای افراد سالم ارائه شده‌اند. بیماران نباید از این استفاده کنند زیرا در هر بازدم دریچه ماسک باز شده و تنفس آلوده بیمار به محیط راه پیدا می‌کند. این افراد باید ماسک‌های بدون دریچه بازدم را تهیه کنند.

نکات مهم در هنگام خرید ماسک kn95 چیست؟

قبل از خرید هر محصولی، بی‌شک سوال‌های زیادی به ذهن هر فرد خطور می‌کند. این موضوع برای خرید ماسک‌های تنفسی مخصوصا خرید ماسک N95 هم وجود دارد. در ادامه سعی کرده‌ایم سوال‌های متداولی که پیرامون خرید این محصول وجود دارد را پاسخ دهیم.

1. مزیت های استفاده از ماسک kn95 چیست؟

در بررسی ماسک N95، مزیت های قابل ذکر این نمونه از ماسک‌ها توانایی فیلتر کردن ذرات ریز موجود در فضای اطرافمان است. از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گرده گل و گیاهان پراکنده در هوا
 • آلودگی‌های هوای ناشی از تردد خودرو ها
 • ذرات بیماری‌زا مانند ذرات ویروس‌ ها

با این ماسک از ابتلا به بیماری‌های تنفسی، حساسیت، ویروس‌ها و باکتری‌های مختلف در امان هستید.

2. چه مدت می‌توان از این ماسک‌ها استفاده کرد؟

تعداد دفعات استفاده از ماسک‌های N95 تعیین نشده است. تنها در صورت صدمه دیدن ماسک حتما آن را دور بیندازید. چرا که فیلتر ماسک در اثر پارگی یا سوراخ شدن آسیب جدی می‌بیند و دیگر نمی‌تواند به‌خوبی از شما محافظت کند.

3. آیا ماسک n95 برای کودکان گزینه مناسبی هستند؟

اندازه ماسک‌های N95 مطابق با استانداردهای صورت بزرگسالان در نظر گرفته‌شده است. بنابراین می توان گفت این نمونه از ماسک‌های تنفسی برای استفاده کودکان مناسب نیست. برای کودکان می‌توانید از ماسک‌های پارچه‌ای یا ماسک‌هایی که مناسب آن‌ها طراحی شده استفاده کنید.

4. قیمت ماسک N95 چقدر است؟

با توجه به استفاده فراگیر از ماسک‌های N95 و فروش آن‌ها توسط فروشگاه‌های مختلف، عدد ثابتی به عنوان قیمت این محصولات وجود ندارد. برای تهیه ماسک با مناسب‌ترین قیمت، محصولات چندین فروشگاه آنلاین را بررسی کنید. بعد از آن بهتر می‌توانید درباره خرید ماسک با قیمت مناسب تصمیم بگیرید.

5. از کجا ماسک‌های n95 را بخریم؟

این ماسک‌ها را می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه کنید. البته فروشگاه‌های اینترنتی زیادی ماسک‌های N95 را عرضه می‌کنند. با توجه به خطرناک بودن حضور در فضای آلوده و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌، پیشنهاد می‌شود که خرید این ماسک‌ها را به‌صورت آنلاین انجام دهید. البته خرید آنلاین، مزیت مقایسه انواع ماسک‌ در فروشگاه‌های مختلف را به همراه دارد که منجر به خرید ماسک استاندارد، با قیمت متعارف می گردد.

خرید انواع ماسک های N99 و N95

6. تفاوت های انواع ماسک‌ N99 و ماسک kn95 چیست؟

یکی از سوال‌های متداولی که پیرامون خرید ماسک‌های تنفسی مطرح می‌شود، تفاوت بین ماسک N95 و ماسک N99 است. عده‌ای تصور می‌کنند که هر دوی این ماسک‌ها یکی هستند و تنها اسامی آن‌ها با هم تفاوت دارد. درصورتی‌که این باور غلط است! ماسک N95 توانایی فیلتر کردن ذرات آلودگی موجود در هوا که اندازه‌ای بیشتر از سه دهم میکرون دارند را دارد. توانایی این ماسک برای فیلتر این ذرات تا 95 درصد است.

ماسک N99 هم همین قابلیت را دارد، اما تا 99 درصد می‌تواند این آلودگی‌ها را فیلتر کند. این نوع از ماسک‌ها بیشتر برای کادر درمان و افرادی که مدام با بیماران در ارتباط هستند توصیه می‌شوند. برای تردد در محیط‌های معمولی، از ماسک‌های N95 استفاده کنید.

تفاوت انواع ماسک‌
تفاوت انواع ماسک‌

چگونگی تشخیص نمونه اصلی ماسک با انواع تقلبی آن

با متداول شدن مصرف ماسک‌های تنفسی و حجم درخواست‌ این محصولات، امکان ورود نمونه های تقلبی با برچسب‌های ساختگی N95 به بازار وجود دارد. برای تهیه ماسک مناسب، تشخیص ماسک‌های تنفسی اصلی از تقلبی بسیار مهم است. در ادامه نکاتی که برای تشخیص نمونه اصلی این ماسک‌ها لازم است بدانید را برایتان آورده‌ایم.

 • بسته‌بندی ماسک یکی از عوامل مهم برای تشخیص اصل بودن آن است. اگر ماسک بسته‌بندی بی‌کیفت یا ساختگی دارد، به‌هیچ‌عنوان نباید آن را تهیه کنید.
 • تمیز بودن ماسک هم اصل بودن و دست اول بودن ماسک را نشان می‌دهد. اثراتی مانند لک یا پارگی روی ماسک یا تغییر رنگ آن، نشانه تولید در کارگاه‌های بدون مجوز است.
 • کیفیت ماسک مهم است. اگر ماسک نمی‌تواند به‌خوبی صورت را پوشش دهد و حالتی شل و گشاد دارد، گزینه مناسبی برای خرید نیست.
 • سوپاپ ماسک برای عمل بازدم طراحی‌شده است. اگر درون سوپاپ فوت کردید و هوا از درون آن خارج نشد، ماسک اصل نیست.
 • همه ماسک‌های تنفسی تاییدشده دارای علامت چاپ‌شده NIOSH هستند. اگر ماسکی فاقد این علامت است، نمی‌تواند اصل باشد.
 • بعضی از ماسک‌های تقلبی حاوی عبارت NIOSH هستند، اما این عبارت به غلط روی آن‌ها نوشته‌شده است. بنابراین با چک کردن املای درست این عبارت و عبارت نوشته‌شده روی ماسک، می‌توانید اصالت آن را اعتبار سنجی کنید.
 • ماسک‌های مورد تایید NIOSH، فاقد هرگونه شی تزیینی مانند پولک و طرح‌های رنگی است.
 • با خرید ماسک از داروخانه‌ها یا فروشگاه‌های معتبر آنلاین می‌توانید از اصالت ماسک N95 اطمینان حاصل کنید.
چگونگی تشخیص نمونه اصلی ماسک با انواع تقلبی
چگونگی تشخیص نمونه اصلی ماسک تفسی با انواع تقلبی

محدودیت های استفاده از ماسک تنفسی N95

بررسی ماسک N95 نشان داده که با وجود اینکه استفاده اغلب افراد سالم از ماسک‌های فیلتر دار، محدودیت‌هایی هم برای استفاده عمومی این ماسک‌ها وجود دارد. در ادامه به این موارد اشاره کرده‌ایم.

 • افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی مانند آسم، بیماری قلبی و بیماری خاص و مزمن، قبل از استفاده از این ماسک ها باید با پزشک معالج مشورت کنند. زیرا ممکن است نفس کشیدن برای این افراد مشکل باشد.
 • بعضی از مدل‌های این ماسک‌ها حاوی یک دریچه است. این دریچه برای راحت‌تر شدن فرآیند بازدم روی ماسک طراحی‌شده است. در صورت ابتلا به کرونا ویروس، آنفولانزا یا سرماخوردگی شدید، نباید از این ماسک‌ها استفاده کنید.
 • روی تمام ماسک‌های تنفسی این نکته درج شده است که آن‌ها برای یکبار استفاده مناسب هستند. بنابراین در صورت استفاده از آنها در مکان‌های شلوغ و آلوده، با احتیاط ماسک از روی صورت برداشته و پس از گذاشتن در یک کیسه پلاستیکی، دور بیندازید.
 • ماسک‌های تنفسی N95 برای کودکان طراحی نشده‌اند. ماسک مخصوص کودکان برای جلوگیری از ویروس‌ها و آلودگی‌ها گزینه مناسبی است.
 • معمولا ماسک‌های تنفسی روی صورت کسانی که ریش و سبیل دارند به‌خوبی قرار نمی‌گیرند. این افراد بهتر است از مدل‌های دیگر ماسک استفاده کنند.
 • پس از برداشتن ماسک، حتما دست‌هایتان را با صابون و آب ولرم بشویید تا آلودگی‌های احتمالی آن‌ها پاک شود.

و در انتها…

در این مقاله به بررسی ماسک N95 و روش‌های تشخیص این ماسک ها پرداختیم. ما همچنین به سوال‌های متداولی که پیرامون این محصول وجود دارد جواب دادیم. اکنون با داشتن این اطلاعات بهتر می‌توانید برای خرید آنلاین ماسک N95 تصمیم‌گیری کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *