هر آنچه باید در مورد ماسک N95 بدانیم

ماسک تنفسی N95

روزهای خاصی از سال مخصوصا زمانی که هوا رو به سردی می‌رود، درجه آلودگی در سطح شهرهای بزرگ شدت پیدا می‌کند. در این زمان پزشکان توصیه می‌کنند که ماسک مناسب مانند ماسک N95 استفاده کرده و تا حد امکان از تردد در فضای باز اجتناب کنید. زیرا با حضور در فضای آزاد این آلودگی‌ها قدم به درون ریه شما می‌گذارند و ممکن است مشکلات تنفسی‌تان را شدیدتر کنند، یا این که بیماری ریوی خاصی را در طولانی مدت برایتان به ارمغان بیاورند. فصل‌هایی مانند پاییز و روزهای بهاری هم که ذرات گرد و خاک یا بذر گل‌ها و گیاهان در هوا پراکنده می‌شود، حساسیت‌های فصلی و آلرژی شدت می‌گیرد. در این فصل‌های سال هم می‌توانید افرادی را مشاهده کنید که با ماسک هستند تا از شر حساسیت‌های شدید فصلی و عطسه‌های پی‌درپی در امان بمانند. این موارد همه‌ساله دیده می‌شود و موضوع جدیدی برای استفاده از ماسک تنفسی به‌حساب نمی‌آید. اما این روزها ماسک‌های N95 به دلیل دیگری استفاده می‌شوند. ویروس کرونا که تقریبا یک سالی است مهمان کشورهای مختلف کره زمین شده، در هوا پراکنده است. این بیماری صدمات جدی به بدن وارد می‌کند و تا به امروز منجر به مرگ افراد زیادی شده است. به همین دلیل، دولت‌ها استفاده از ماسک‌های مناسب را برای پیشگیری از ابتلا و انتقال این بیماری اجباری کرده‌اند. اگر می‌خواهید درباره ماسک‌های N95 و تفاوت آن‌ها با نمونه‌های دیگر اطلاعات کسب کنید، با ما همراه باشید.

ماسک N95

ماسک N95 چیست؟

N95 یک ماسک محافظ با فیلتر پلیمری مصنوعی مشبک است. عدد 95 که برای این ماسک در نظر گرفته‌شده، نشان‌دهنده این است که ماسک تا 95 درصد از ذرات ریز آلودگی (تا 0.3 میکرون و بیشتر) جاری در هوا را فیلتر می‌کند. ازجمله این ذرات می‌توان به ذرات آلوده به ویروس کرونا اشاره کرد. عده‌ای به‌محض شنیدن قابلیت فیلترسازی 95 درصدی این ماسک، احساس تنگی تنفس می‌گیرند و ترجیح می‌دهند از ماسک‌های دیگر استفاده کنند؛ زیرا این افراد تصور می‌کنند که در اثر استفاده از این ماسک‌ها، میزان اکسیژن کمتری به بدنشان می‌رسد. درصورتی‌که این‌طور نیست! اکسیژن به‌خوبی از این ماسک‌ها عبور می‌کنند و کسانی که ماسک N95 استفاده می‌کنند، مشکلی در نفس کشیدن ندارند.

این ماسک استاندارد چه چیزهایی را فیلتر می‌کند؟

ماسک‌های تنفسی N95 توانایی فیلتر کردن موارد زیر را دارند:

 • ذرات گرد و خاک جاری در هوا
 • آلودگی هوا
 • باکتری‌ها
 • ویروس‌ها
 • ذرات آلرژی‌زا یا حساسیت‌زا

این ماسک استاندارد چه چیزهایی را فیلتر نمی‌کند؟

ماسک N95 توانایی فیلتر کردن این موارد را ندارد:

 • گازهای مصنوعی
 • بخارهای شیمیایی
 • بخار ناشی از مواد نفتی مانند گازوئیل و بنزین
ماسک‌های تنفسی N95

تفاوت ماسک‌های N95 و ماسک‌های سه لایه پزشکی

ماسک سه لایه پزشکی وسیله‌ای یکبار مصرف و گشاد است که، یک مانع فیزیکی بین دهان و بینی فرد و آلودگی‌های احتمالی موجود در محیط ایجاد می‌کند. این نوع از ماسک‌ها اغلب به‌عنوان ماسک صورت شناخته می‌شوند، اگرچه همه ماسک‌هایی که روی صورت قرار می‌گیرند، ماسک سه لایه پزشکی نیستند! این ماسک‌ها آزادانه روی صورت قرار می‌گیرند و لبه‌های آن‌ها به نحوی طراحی نشده که مانع از نفوذ هوای آزاد به درون ماسک و رسیدن آن به دهان و بینی شود. در نقطه مقابل، ماسک‌های N95 یک وسیله محافظتی تنفسی هستند که متناسب با اجزای صورت و به منظور پوشش‌دهی کامل بینی و دهان طراحی‌شده‌اند. این ماسک‌ها با وجود فیلتراسیون کارآمد، اجازه نفوذ ذرات آلودگی را به درون دستگاه تنفسی انسان نمی‌دهند. قدرت فیلتر کنندگی این ماسک‌ها تا 95 درصد است و فقط پنج درصد احتمال دارد که ویروسی بتواند از ماسک عبور کند. درصورتی‌که برای ماسک‌های سه لایه پزشکی هیچ عدد و رقمی برای فیلتر کردن آلودگی تعیین نشده و گاهی ممکن است با وجود استفاده از ماسک، آلودگی‌ها از کناره‌های آن و منافذ باز ماسک خودشان را به درون بدن برسانند.

طریقه استفاده مجدد از ماسک N95

ماسک‌های سه لایه یکبار مصرف هستند؛ اما ماسک N95 را می‌توانید در شرایط خاص مجددا استفاده کنید. مرکز تخصصی و مرجع بهداشت عمومی (INSPQ) اعلام کرده که در شرایطی که ویروس کرونا شیوع پیدا کرده و امکان دسترسی به ماسک محدود است، می‌توانید ماسکتان را در برابر نور آفتاب قرار دهید تا ضدعفونی شود یا آن را درون یک کیسه پارچه‌ای تمیز نگهداری کنید، سپس دوباره از آن استفاده کنید. البته بهتر است هر بار کیسه را بشویید تا آلودگی در آن تجمع نکند. نهایت تعداد دفعات استفاده از این ماسک‌ها برای افراد عادی که در محیط‌های غیر مراکز درمانی و آلوده شدید ترد دارند، حدود پنج بار است. قبل از اینکه ماسک را استفاده کنید، حتما این موضوع را بررسی کنید که ماسک دچار پارگی نشده باشد. موقع استفاده مجدد از ماسک مراقب باشید که دست‌هایتان قسمت بیرونی آن را لمس نکند. پس از قرار دادن ماسک روی صورتتان هم حتما دست‌هایتان را به‌خوبی با آب و صابون بشویید.

طریقه استفاده مجدد از ماسک N95

ماسک های N95 چه کاربردهایی دارند؟

این ماسک‌ها برای افراد سالم و کسانی که به بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی یا کرونا ویروس مبتلا هستند بهترین انتخاب خواهند بود. در افراد سالم، لایه مشبک ماسک اجازه ورود ذرات آلودگی را به درون دستگاه تنفسی نمی‌دهد. برای افراد بیمار هم این لایه مانع از پخش شدن ذرات آلوده به ویروس در محیط می‌شود. البته موقع خرید ماسک های تنفسی باید به این نکته توجه داشته باشید که، ماسک‌های حاوی دریچه تهویه هوا برای افراد سالم ارائه شده‌اند و بیماران نباید از آن‌ها استفاده کنند. چراکه در هر بازدم این دریچه باز می‌شود و تنفس آلوده بیمار به محیط راه پیدا می‌کند. این افراد باید ماسک‌های بدون دریچه بازدم را تهیه کنند.

نکاتی که در هنگام خرید ماسک N95 باید بدانیم

قبل از خرید هر محصولی، بی‌شک سوال‌های زیادی به ذهن هر فرد خطور می‌کند. این موضوع برای خرید ماسک‌های تنفسی مخصوصا خرید ماسک N95 هم وجود دارد. در ادامه سعی کرده‌ایم سوال‌های متداولی که پیرامون خرید این محصول وجود دارد را پاسخ دهیم.

1. استفاده از ماسک‌های N95 چه مزایایی دارد؟

این نمونه از ماسک‌ها توانایی فیلتر کردن ذرات ریز موجود در فضای اطرافمان را دارند. گرده گل و گیاهان که در هوا پراکنده هستند و چشم قادر به دیدن آن‌ها نیست، آلودگی‌های هوای ناشی از تردد خودروها و ذرات بیماری‌زا مانند ذرات ویروس‌ها از این ماسک رد نمی‌شوند؛ بنابراین وقتی این ماسک را دارید، خیالتان راحت است که از گزند ابتلا و شدت گرفتن بیماری‌های تنفسی، حساسیت و ابتلا به ویروس‌ها و باکتری‌های مختلف در امان هستید.

2. چه مدت می‌توان از این ماسک‌ها استفاده کرد؟

تعداد دفعات استفاده از ماسک‌های N95 تعیین نشده است؛ اما دستوری که برای استفاده از آن‌ها وجود دارد، تاکید دارد که پس از صدمه دیدن ماسک حتما آن را دور بیندازید. چرا که فیلتر ماسک در اثر پارگی یا سوراخ شدن آسیب جدی می‌بیند و دیگر نمی‌تواند به‌خوبی از شما محافظت کند.

3. آیا این ماسک‌ها برای کودکان گزینه مناسبی هستند؟

با توجه به اینکه اندازه ماسک‌های N95 مطابق با استانداردهای صورت بزرگسالان در نظر گرفته‌شده است، بنابراین این نمونه از ماسک‌های تنفسی نمی‌تواند گزینه مناسبی برای استفاده کودکان باشد. برای کودکان می‌توانید از ماسک‌های پارچه‌ای یا ماسک‌هایی که مناسب آن‌ها طراحی شده استفاده کنید.

4. قیمت ماسک N95 چقدر است؟

با توجه به استفاده فراگیر از ماسک‌های N95 و فروش آن‌ها توسط فروشگاه‌ها و داروخانه‌های مختلف، نمی‌توان عدد ثابتی را به عنوان قیمت این محصولات ارائه کرد. برای اینکه بتوانید قیمت مناسب‌ترین ماسک را تهیه کنید، کافی است محصولات چندین فروشگاه آنلاین ماسک تنفسی را بررسی کنید. بعد از آن بهتر می‌توانید درباره خرید ماسک با قیمت مناسب تصمیم بگیرید.

5. از کجا ماسک‌های N95 را بخریم؟

این ماسک‌ها را می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه کنید. البته فروشگاه‌های اینترنتی زیادی هم ماسک‌های N95 را عرضه می‌کنند. با توجه به اینکه حضور در فضای آلوده خطرناک است و خطر ابتلا به بیماری‌ها را افزایش می‌دهد ،پیشنهاد می‌شود که خرید این ماسک‌ها را به‌صورت آنلاین انجام دهید. البته خرید آنلاین این مزیت را هم برایتان دارد که می‌توانید ماسک‌های فروشگاه‌های مختلف را مقایسه کنید و درنهایت، ماسک استاندارد را با قیمت متعارف تهیه کنید.

خرید انواع ماسک های N99 و N95

6. تفاوت ماسک‌های N95 و N99 چیست؟

یکی از سوال‌های متداولی که پیرامون خرید ماسک‌های تنفسی مطرح می‌شود، تفاوت بین ماسک N95 و ماسک N99 است. عده‌ای تصور می‌کنند که هر دوی این ماسک‌ها یکی هستند و تنها اسامی آن‌ها با هم تفاوت دارد. درصورتی‌که این باور غلط است! ماسک N95 توانایی فیلتر کردن ذرات آلودگی موجود در هوا که اندازه‌ای بیشتر از سه دهم میکرون دارند را دارد. توانایی این ماسک برای فیلتر این ذرات تا 95 درصد است. ماسک N99 هم همین قابلیت را دارد، اما تا 99 درصد می‌تواند این آلودگی‌ها را فیلتر کند. این نوع از ماسک‌ها بیشتر برای کادر درمان و افرادی که مدام با بیماران در ارتباط هستند توصیه می‌شوند. کسانی که در محیط‌های معمولی تردد دارند، با کمک ماسک‌های N95 می‌توانند ایمنی خودشان را در برابر بیماری‌هایی مانند کرونا تامین کنند.

تفاوت ماسک‌های N95 و N99

چطور ماسک N95 را تشخیص دهیم؟

با وجود اینکه مصرف ماسک‌های تنفسی و … این روزها متداول‌تر از گذشته است و حجم درخواست‌هایی که پیرامون این محصولات مطرح می‌شود افزایش چشم‌گیری داشته است، امکان ورود محصولات تقلبی را با برچسب‌های ساختی N95 به بازار وجود دارد. برای اینکه بتوانید ماسک مناسبی تهیه کنید، باید بتوانید ماسک‌های تنفسی اصلی را از ماسک‌های تقلبی تشخیص دهید. در ادامه نکاتی که برای تشخیص نمونه اصلی این ماسک‌ها لازم است بدانید را برایتان آورده‌ایم.

 • بسته‌بندی ماسک یکی از عوامل مهم برای تشخیص اصل بودن آن است. اگر ماسک بسته‌بندی بی‌کیفت یا ساختگی دارد، به‌هیچ‌عنوان نباید آن را تهیه کنید.
 • تمیز بودن ماسک هم اصل بودن و دست اول بودن ماسک را نشان می‌دهد. اگر اثری از لک یا پارگی روی ماسک دیده می‌شود یا رنگ آن تغییر کرده، به‌احتمال‌زیاد توسط کارگاه‌های بدون مجوز تولید شده است.
 • کیفیت ماسک هم مهم است. اگر ماسک به نحوی تولید شده که نمی‌تواند به‌خوبی صورت را در بر بگیرد و اطراف آن حالتی شل و گشاد دارد، گزینه مناسبی برای خرید نیست.
 • سوپاپ ماسک برای عمل بازدم طراحی‌شده است. اگر درون سوپاپ فوت کردید و هوا از درون آن خارج نشد، ماسک اصل نیست.
 • همه ماسک‌های تنفسی تاییدشده دارای علامت چاپ‌شده NIOSH هستند. اگر ماسکی که قصد خرید آن را دارید فاقد این علامت است، ماسک نمی‌تواند اصل باشد.
 • بعضی از ماسک‌های تقلبی حاوی عبارت NIOSH هستند، اما این عبارت به غلط روی آن‌ها نوشته‌شده است؛ بنابراین با چک کردن املای درست این عبارت و عبارت نوشته‌شده روی ماسک هم می‌توانید اصالت آن را اعتبار سنجی کنید.
 • ماسک‌های مورد تایید NIOSH، فاقد هرگونه شی تزیینی مانند پولک و طرح‌های رنگی است.
 • با خرید ماسک از داروخانه‌ها یا فروشگاه‌های معتبر آنلاین می‌توانید از اصالت ماسک N95 اطمینان حاصل کنید.
تشخیص ماسک N95

نکات مهم برای استفاده از ماسک تنفسی N95

با وجود اینکه اغلب افراد سالم می‌توانند از ماسک‌های فیلتر دار استفاده کننده، اما محدودیت‌هایی هم برای استفاده عمومی این ماسک‌ها وجود دارد. در ادامه به این موارد اشاره کرده‌ایم.

 • افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی مانند آسم، کسانی که بیماری قلبی مبتلا هستند و افرادی که بیماری خاص و مزمنی دارند، قبل از استفاده از این ماسک تنفسی باید با پزشک معالجشان مشورت کنند؛ زیرا ممکن است موقع استفاده از ماسک‌های تنفسی N95 نفس کشیدن برای این افراد مشکل باشد.
 • بعضی از مدل‌های این ماسک‌ها حاوی یک دریچه است. این دریچه برای راحت‌تر شدن فرآیند بازدم روی ماسک طراحی‌شده است. اگر به کرونا ویروس، آنفولانزا یا سرماخوردگی شدید مبتلا هستید، نباید از این مدل ماسک‌ها استفاده کنید.
 • روی تمام ماسک‌های تنفسی این نکته درج شده است که آن‌ها برای یکبار استفاده مناسب هستند؛ بنابراین اگر موقع استفاده از ماسک در مکان‌های شلوغ و آلوده تردد داشته‌اید یا ماسکی که دارید صدمه دیده است، آن را با احتیاط از روی صورتتان جدا کنید و پس از گذاشتن در یک کیسه پلاستیکی دور بیندازید.
 • ماسک‌های تنفسی N95 برای کودکان طراحی نشده‌اند. به جای این ماسک‌ها می‌توانید ماسک مخصوص کودکان را تهیه کنید، تا آن‌ها هم از ویروس‌ها و آلودگی‌ها در امان بمانند.
 • معمولا ماسک‌های تنفسی روی صورت کسانی که ریش و سبیل دارند به‌خوبی قرار نمی‌گیرند. این افراد بهتر است از مدل‌های دیگر ماسک استفاده کنند.
 • پس از برداشتن ماسک، حتما دست‌هایتان را با صابون و آب ولرم بشویید تا آلودگی‌های احتمالی آن‌ها پاک شود.

و در انتها…

در این مقاله ماسک N95 را به طور کامل به شما معرفی کردیم، روش‌های تشخیص این ماسک را برایتان آوردیم و به سوال‌های متداولی که پیرامون این محصول وجود دارد جواب دادیم. اکنون با داشتن این اطلاعات بهتر می‌توانید برای خرید آنلاین ماسک N95 تصمیم‌گیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.