نانوبلاگ

ماسک N95 چیست؟

ماسک N95 چیست

ماسک های تنفسی و ماسک های جراحی

اگر برایتان سوال است که ماسک تنفسی و به ویژه ماسک N95 چیست؛ لازم است بدانید که این ماسک ها برای فیلتر کردن هوای استنشاقی استفاده می شوند که ممکن است حاوی قطرات یا ذرات معلق در هوا (PM) باشد. ماسک ها به عنوان مانعی برای هوای استنشاقی و بازدمی عمل می کنند که ممکن است باعث تغییر در جریان هوای بینی و عملکرد تهویه هوای بینی شود.

ماسک های تنفسی و ماسک های جراحی N95 نمونه هایی از تجهیزات حفاظت فردی هستند که برای محافظت از کاربر در برابر ذرات یا مایعات آلوده کننده صورت استفاده می شوند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، موسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی (NIOSH) استانداردهای لازم برای ماسک های N95 را تبیین می کنند. اداره ایمنی و بهداشت شغلی دپارتمان کار (OSHA) مسئول نظارت بر اجرای اصول و قوانین استفاده صحیح از ماسک های تنفسی در محیط های کاری مختلف توسط نهادها را بر عهده دارد.

ماسک N95 چیست

جهت خریداری ماسک N95 به صفحه ماسک سه بعدی بدون سوپاپ N95 سایز M/L مراجعه کنید.

ماسک N95 چیست؟

در پاسخ دقیق تر به سوال ماسک N95 چیست می توانیم بگوییم که این ماسک یک دستگاه تنفسی محافظتی است که برای دستیابی به تناسب بسیار نزدیک به صورت و فیلتراسیون بسیار کارآمد ذرات معلق در هوا طراحی شده است. توجه داشته باشید که لبه های ماسک تنفسی به گونه ای طراحی شده اند که کاملا به اطراف بینی و دهان بچسبند. ماسک های جراحی N95 معمولاً در بخش های مراقبت های بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرند و زیرمجموعه ای از ماسک های تنفسی فیلتر کننده صورت (FFR) هستند که اغلب به عنوان N95 شناخته می شوند.

نحوه کاربرد ماسک N95

N95 ها باید به صورت بچسبند تا به درستی کار کنند. این امر به ویژه برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیماری های شدید هستند، بسیار مهم است. پوشیدن N95 می تواند تنفس را سخت تر کند. اگر مشکلات قلبی یا ریوی دارید، قبل از استفاده از N95 با پزشک خود صحبت کنید. برخی از N95 ها ممکن است حاوی لاتکس در کش ها باشند. اگر به لاتکس یا لاستیک طبیعی حساسیت دارید، برای اطلاعات در مورد مدل خاص خود به وب سایت تولید کننده مراجعه کنید.

1. دست هایتان را بشویید

بهتر است N95 خود را با دست های تمیز و خشک بپوشید.

2. N95 خود را چک کنید

همیشه قبل از استفاده، N95 را بررسی کنید که آسیب ندیده باشد. اگر به هر دلیلی کثیف یا مرطوب به نظر برسد، از آن استفاده نکنید.

3. پوشیدن N95

 • N95 را در دست نگه داشته و نوار قطعه بینی (یا فوم) را با نوک انگشتان خود نگه دارید و مطمئن شوید که انتهای بالایی ماسک بین نوک انگشتانتان قرار بگیرد.
 • N95 را زیر چانه خود قرار دهید و نوار قطعه بینی را در بالا قرار دهید.
 • بند بالایی را پشت سر خود قرار دهید. سپس، بند پایینی را بکشید و آن را در پشت گردن خود و زیر گوش خود قرار دهید. تسمه ها را متقاطع نکنید. مطمئن شوید که تسمه ها صاف باشند و پیچ خورده نباشند.
 • نوک انگشتان خود را از هر دو دست در بالای قسمت بینی قرار دهید. دو طرف قسمت بینی را فشار دهید تا به شکل بینی شما درآید.

4. N95 خود را راحت نگه دارید

 • N95 باید به طور کامل روی صورت شما قرار بگیرد تا به درستی کار کند. نفس شما باید از N95 عبور کند و نه از لبه های آن. جواهرات، عینک و موهای صورت می توانند باعث ایجاد شکاف بین صورت و لبه ماسک شوند. همچنین اگر N95 شما خیلی بزرگ یا خیلی کوچک باشد ممکن است از صورت فاصله بگیرد.
 • برای بررسی درز ها، به آرامی دست های خود را روی N95 قرار دهید، تا جایی که ممکن است آن را بپوشانید، سپس نفس خود را بیرون دهید. اگر احساس کردید هوا از لبه های N95 بیرون می زند، یا اگر عینک زده اید، بخار بر روی شیشه های عینک بشیند، N95 را تنظیم کنید و دوباره امتحان کنید.
 • اگر به هر دلیلی ماسک کاملا روی صورت قرار نگرفت، اندازه یا مدل دیگری را امتحان کنید. با این حال حتی اگر N95 به طور کامل روی صورت شما قرار نگیرد، بهتر از ماسک پارچه ای از شما محافظت می کند.

5. برداشتن N95

بعد از اینکه N95 خود را برداشتید، دستان خود را با آب و صابون یا ضدعفونی کننده دست حاوی حداقل 60 درصد الکل در صورت در دسترس نبودن صابون بشویید.

اقدامات احتیاطی عمومی ماسک N95 چیست؟

 • افراد مبتلا به بیماری های مزمن تنفسی، قلبی یا سایر بیماری ها که تنفس را دشوار می کنند، باید قبل از استفاده از ماسک تنفسی N95 با پزشک خود مشورت کنند؛ زیرا کاربرد ماسک N95 می تواند تنفس را برای فرد پوشنده دشوارتر کند.
 • برخی از مدل ها دارای دریچه های بازدم یا سوپاپ هستند که می توانند تنفس را آسان تر کنند و به کاهش تجمع گرما کمک کنند. توجه داشته باشید که هنگام نیاز به شرایط استریل نباید از ماسک های تنفسی N95 سوپاپ دار استفاده کرد.
 • همه ماسک های N95 که تاییده FDA را دارند به عنوان ماسک های یکبار مصرف برچسب گذاری شده اند. اگر ماسک تنفسی شما آسیب دیده یا کثیف شده است، یا اگر در حین استفاده از ماسک تنفس برای شما مشکل می شود، نباید از آن استفاده کنید.
 • ماسک های N95 برای کودکان یا افرادی که ریش بلند دارند طراحی نشده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد ماسک نانوالیاف می توانید به صفحه ماسک نانو چیست و چه تفاوتی با سایر ماسک ها دارد؟ مراجعه کنید.

کاربرد ماسک N95 در محیط های صنعتی و بهداشتی

بیشتر ماسک های تنفسی N95 برای استفاده در ساختمان سازی و سایر مشاغل صنعتی که کارگران را در معرض گرد و غبار و ذرات ریز قرار می دهند، تولید می ‌شوند. تاییده این ماسک ها توسط آزمایشگاه ملی فناوری حفاظت شخصی (NPPTL) در موسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی (NIOSH)، که بخشی از مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) است، تنظیم می شود.

با این حال، برخی از ماسک های N95 برای استفاده در محیط های بهداشتی نیز طراحی شده اند. این ماسک های جراحی N95 دستگاه های کلاس “II” هستند که توسط FDA تحت 21 CFR 878.4040 و CDC NIOSH تحت 42 CFR قسمت 84 تنظیم می شوند.

ماسک های N95 که تحت کد محصول MSH تنظیم می شوند، دستگاه های پزشکی کلاس “II” هستند که از اعلان های قبل از فروش 510(k) معاف هستند، مگر اینکه ماسک تنفسی برای جلوگیری از بیماری ها یا عفونت های خاص یا ماسک تنفسی به‌عنوان فیلتر کردن دود یا فیلتر کردن مقادیر خاصی از ویروس ها یا باکتری ها، کاهش و یا کشتن ویروس ها، باکتری ها یا قارچ ها، یا تأثیر بر حساسیت زایی، برچسب گذاری یا نشان داده می شود.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم توضیحات کاملی در مورد ماسک N95 چیست و چه کاربردهایی دارد، ارائه دهیم. ماسک N95 جزو ماسک های تنفسی است که راندمان فیلتراسیون 95% درصدی دارد و یکی از پرکاربردترین ماسک ها در جوامع و صنایع مختلف می باشد.

منابع:

چگونه از ماسک N95 استفاده کنیم

ماسک های تنفسی N95، ماسک های جراحی، ماسک های صورت و پوشش های محافظ صورت

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *